DKK o „Straconym pokoleniu PRL”

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych na marcowym spotkaniu omawiał kolejną książkę Sławomira Kopera „Stracone pokolenie PRL”.

Ta książka, podobnie jak przed miesiącem “Królowe salonów II RP”, spodobała się klubowiczkom. Podkreśliły, że dobrze się czyta biografie w takiej krótkiej formie, a sama książka jest fachowo napisana. Koper opisuje życie m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Edwarda Stachury, Stanisława Grochowiaka, Teresy Tuszyńskiej i Wiesława Dymnego. W większości dotarli oni szybko na szczyt kariery, jednak trwały one krótko, bo zmarli przedwcześnie. Stali się ikonami dla kolejnych pokoleń. W swoim prywatnym życiu borykali się z problemami alkoholowymi, hazardem czy nieumiejętnością dostosowania się do rzeczywistości. Panie przyznały, że zaskoczyły je niektóre informacje z biografii tych znanych osób, w tym Edwarda Stachury. Zauważyły, że w czasach PRL popularne były domy twórców, w których artyści mogli swobodnie pić alkohol, alkohol towarzyszył wszystkim uroczystościom. Zwróciły uwagę na problemy uczuciowe i częste zmiany partnerów. Skomentowały, że po lekturze niektórzy bożyszcze stracili w ich oczach, inni natomiast zyskali.

Jedna z klubowiczek podzieliła się też wrażeniami z książki Kopera “Zachłanne na życie”. Zaskoczyło ją zachowanie aktorki Kaliny Jędrusik, która była wulgarna i opryskliwa w stosunku do innych osób. Tak może kreowała swój artystyczny image.

Na następnym spotkaniu, 25 kwietnia 2018 roku, DKK omawiać będzie książkę Marcina Szczygielskiego “Bierki”.