DKK obchodził pierwsze urodziny

Pierwszy rok działalności ma już za sobą Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach. Członkinie klubu spotkały się 8 września w czytelni tejże biblioteki. W miłej atmosferze, przy kawie i urodzinowym torcie dyskutowały o książce Joanny Chmielewskiej „Rzeź bezkręgowców”.

Powieść, napisana z charakterystycznym dla Chmielewskiej poczuciem humoru, dotyczy adaptacji filmowych i telewizyjnych znanych dzieł literackich. Autorka zadaje pytanie, czy produkcje filmowe przynoszą sławę autorom książek, czy też odbierają odbiorcom chęć sięgania po oryginał. Zmusza do zastanowienia, czy reżyserzy i producenci mogą w dowolny sposób interpretować treść, kompozycję, a nawet sylwetki bohaterów książki.

Członkinie klubu zgodnie stwierdziły, że książka Chmielewskiej na tle jej wcześniejszych powieści wypada nieco „blado”. Nie urzeka wartką akcją, ani ciekawymi pomysłami. Szkoda, bo wśród zebranych były wielbicielki twórczości autorki, które z nadzieją sięgnęły po jej najnowszą powieść. Jednak przyznały też, że książkę można potraktować jako apel skierowany głównie do młodzieży, aby nie ograniczać się tylko do adaptacji filmowych, lecz sięgać do źródeł.

Ciekawym urozmaiceniem spotkania była opowieść jednej z pań dotycząca trudów pisania, a konkretnie tłumaczenia książki. Stwierdzono, że praca tłumacza jest niezwykle trudna i odpowiedzialna.

Termin kolejnego spotkania klubu wyznaczono na 20 października 2010 r., a przedmiotem dyskusji będzie książka Bohumila Hrabala „Piękna rupieciarnia”.