DKK omawiał książki Magdaleny Grzebałkowskiej

Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, w czwartek 30.11.2017 roku, panie rozmawiały o trzech książkach Magdaleny Grzebałkowskiej. Były to tytuły: „1945. Wojna i pokój”, „Beksińscy. Portret podwójny” i „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”.

Na początek panie zapoznały się z sylwetką autorki – jest ona reporterem „Gazety Wyborczej”, a jej książki należą do literatury faktu. Mieszka w Sopocie. W ubiegłym roku nominowana została do Nagrody Literackiej Nike za „1945. Wojna i pokój”. Dyskutujące zauważyły, że książki Magdaleny Grzebałkowskiej czyta się fantastycznie. Są obszerne i posiadają liczne przypisy, co pokazuje, jak dokładnie pisarka przygotowuje się do danego tematu, jakie studium wcześniej przeprowadza.

Widoczne jest to zwłaszcza w książce „1945”, która jest zbiorem 12 reportaży opisujących życie w Polsce w 1945 roku. Czytające podkreśliły, że autorka kontaktowała się z wieloma osobami, docierała do różnych materiałów. Reportaże dotyczą trudnej sytuacji materialnej ludzi w Polsce po zakończeniu wojny, przesiedleń na ziemie odzyskane w momencie, gdy zamieszkiwali je jeszcze Niemcy czy organizowania powojennego życia w Warszawie. Czytelniczki poruszył rozdział opisujący tworzone wtedy na Śląsku obozy dla Niemców. Zwróciły uwagę na słowa o 1945 roku: „to już nie wojna, ale jeszcze nie pokój”. – Ta książka pokazuje potrzebę odbrązowienia mitów o zakończeniu wojny. Nie był to taki piękny czas – podsumowały członkinie klubu.

Równie interesujący okazał się tytuł „Beksińscy. Portret podwójny”. – Jestem pod wrażeniem tej książki – stwierdziła jedna z czytelniczek. Autorka opisuje życie znanego malarza Zdzisława Beksińskiego i równie znanego syna Tomasza Beksińskiego – dziennikarza muzycznego. Jak zauważyły dyskutujące, pokazuje jak niejednoznaczną osobą był artysta. Członkinie klubu obejrzały także pokaz zdjęć z Galerii Zdzisława Beksińskiego w Sanoku, przygotowany przez jedną z klubowiczek. Czytelniczkom bardzo podobała się także książka „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, która była debiutem pisarki. Także tutaj autorka dotarła do wielu nieznanych informacji o Twardowskim, rozmawiała z wieloma osobami z otoczenia księdza i zarazem poety.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 28 grudnia. Panie rozmawiać będą o najnowszej książce Jakuba Małeckiego „Rdza” oraz o wcześniejszych „Śladach”.