DKK rozmawiał o „Furiach i innych groteskach”

Książka Marcina Szczygielskiego „Furie i inne groteski” była tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbyło się w czwartek 24 maja 2018 roku.

Panie spotkały się w jednej z chojnickich restauracji. Tam rozmawiały o książce Marcina Szczygielskiego, pisarza, dziennikarza i grafika, którą tworzą scenariusze trzech spektakli: „Furie”, „Wydmuszka” i „Berek, czyli upiór w moherze”. Dyskutującym w większości „Furie” się podobały. Stwierdziły, że bardzo dobrze się je czyta, że to inna książka od dotychczas omawianych. Autor w swoich powieściach stosuje zawsze barwne dialogi, także w tej książce odgrywają one istotną rolę. W farsowy sposób porusza w niej istotne zagadnienia, takie jak zagmatwane układy rodzinne, stereotypy w postrzeganiu innych ludzi czy wpływ na siebie osób o zupełnie różnym podejściu do życia. Ostatnia z grotesek „Berek, czyli upiór w moherze” dotyczy wzajemnej niechęci żarliwej katoliczki i homoseksualisty. Pisarz po raz kolejny zamieścił wątek postrzegania osób homoseksualnych.

Dyskutujące podkreśliły, że scenariusze są zabawne i lekkie, jak to w grotesce, ale poruszają istotne problemy. Jedna z pań zarzuciła, że są zbyt proste i schematyczne, jednak większości czytelniczek to nie przeszkadzało. Zauważyły, że pisarz wykorzystał popularny motyw zderzenia stereotypów, które doprowadza do zmiany bohaterów. Czytelniczki polecają lekturę tej książki. Niektóre widziały już jeden ze spektakli, które powstały na ich podstawie.

Termin kolejnego spotkania DKK dla dorosłych ustalony został na 28 czerwca. Tym razem każda z klubowiczek zaprezentuje innym paniom swoją propozycję książki na wakacje.