DKK rozmawiał o książce Doris Lessing „Złoty notes”

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych na spotkaniu, które odbyło się w czwartek 11 kwietnia 2013 roku rozmawiał o książce Doris Lessing „Złoty notes”. „Złoty notes” uważany jest za najważniejsze dzieło noblistki. Gdy książka ukazała się w latach 60. ubiegłego wieku, była szeroko komentowana z uwagi na wątek zachwycenia komunizmem i wątek feministyczny.

Główną bohaterką „Złotego notesu” jest pisarka Anna Wulf, mieszkająca w Anglii w latach 50. ubiegłego wieku. Pisarka opisuje swoje życie w czterech notesach – w czarnym notesie spisuje wspomnienia z lat spędzonych w Afryce, w czerwonym refleksje dotyczące polityki, komunizmu i rozczarowania nim, w żółtym pisze kolejną powieść, a w niebieskim swoje przemyślenia i uczucia. W powieści pojawia się także złoty notes. Dyskutujące stwierdziły, że ta książka jest zupełnie inna od pozostałych powieści Doris Lessing i że najmniej im się podoba. Podkreśliły, że jej treść w dzisiejszych czasach nie robi już takiego wrażenia. Także wielowątkowość nie jest obecnie już tak zaskakująca. Jedna z pań zarzuciła, że w książce jest dużo zbędnych fragmentów, przez co jest tak obszerna i miejscami ciężko się ją czyta. Inna z dyskutujących stwierdziła, że książka jej się podobała, jednak wątek dotyczący komunizmu to przeintelektualizowane spojrzenie na tę ideologię. Wszystkie panie stwierdziły, że znacznie bardziej odpowiadała im wcześniej omawiana książka Lessing „Piąte dziecko”. Zachęcają jednak do sięgnięcia po „Złoty notes” i wyrobienia sobie swojej opinii o tym dziele.
W czasie rozmowy członkinie DKK zapoznały się z artykułem z ostatniej „Polityki” o Dyskusyjnych Klubach Książki. Zdecydowały, że na kolejnym spotkaniu omawiać będą twórczość japońskiego współczesnego pisarza Harukiego Murakamiego. Jego termin ustaliły na 9 maja.