DKK rozmawiał o książce „Wszystkie wojny Lary”

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych po raz kolejny odbyło się online. Obostrzenia sanitarne nadal uniemożliwiają organizację klubowej dyskusji w bibliotece bądź w kawiarni, za czym członkinie tęsknią i mają nadzieję, że w końcu to nastąpi.

Panie rozmawiały w piątek 26 marca 2021 roku, a tematem była książka „Wszystkie wojny Lary” Wojciecha Jagielskiego. Jak podkreślały dyskutujące, jest to ciekawy reportaż, z którego można dowiedzieć się więcej o niedawnych konfliktach zbrojnych w Czeczeni, Gruzji i Syrii. Publikacja jest ładnie napisana, dobrze się ją czyta. Ale przede wszystkim istotne jest, że pokazuje wojnę oczami kobiety i matki, której dwaj synowie zostali mudżahedinami i zginęli w świętej wojnie. Straciła także dwóch braci.

Wojciech Jagielski spotyka się w Groznem w tamtejszym McDonaldzie z Larą, byłą aktorką, która opowiada mu historię swojego życia. Zaczyna od dziejów Kistów, z których pochodzi. To grupa etniczna czeczeńskich Gruzinów, zamieszkująca dolinę Pankisi na Kaukazie. Czytelnik śledzi życie Lary – najpierw w Pankisi, potem po wyjściu za mąż w Groznem i ponownie w Pankisi, dokąd zabrała synów, uciekając przed wojną w Gruzji. Gdy także do doliny dociera wojna wraz z czeczeńskim partyzantami Osama bin Ladena, Lara wysyła synów do Europy, gdzie wcześniej przedostał się ich ojciec. I chociaż mieszkają w Alpach, mają europejski paszport, nie czują się Europejczykami, krytykują tamtejszy styl życia. Pogłębiają zasiany w nich wcześniej przez partyzantów czeczeńskich fundamentalizm religijny muzułmanów. Zaciągają się na wojnę w Syrii.

W trakcie rozmowy pojawiło się wiele wątków – los kobiet, które cierpią przez wojny wszczynane przez mężczyzn, okrucieństwo wojen czy skutki fanatyzmu religijnego. Czytelniczki doceniły mądrość życiową Lary i przytaczały niektóre z jej słów. Zauważyły także piękno Gruzji, a te klubowiczki, które były wcześniej w tym kraju zachęcały do odwiedzenia tego regionu, poznania gruzińskiej kultury, a także kuchni.

Na kwietniowe spotkanie klubowiczki przeczytają książkę „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood.