DKK spotkał się w ogródku jednej z klubowiczek

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych mogło już odbyć się w tradycyjnej formie, nie online. Było jednak w innym niż zazwyczaj miejscu. W czwartek 25 czerwca 2020 roku panie gościły bowiem w ogródku klubowiczki Hanny Jednoralskiej.

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki łączy nie tylko miłość do książek, ale także zamiłowanie do ogródka, dbałość o roślinność i kwiaty. Na klubowym internetowym czacie posiadaczki własnych ogródków czy też działek ogródkowych często rozsyłają sobie zdjęcia przepięknych rabatek i kwiatów. Teraz panie mogły na żywo spędzić czas w takiej zielonej oazie, jak nazwały ogródek goszczącej je Hanny Jednoralskiej. Komplementowały oprowadzającą je po ogrodzie koleżankę. A mogły tam także pobujać się na hamakach, do ich dyspozycji była nawet trampolina. W takiej typowo wakacyjnej atmosferze klubowiczki rozmawiały o przeczytanej książce.

Tym razem tematem spotkania był zbiór reportaży „Najlepsze buty na świecie” Michała Olszewskiego. W książce zamieszczone zostały reportaże publikowane na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Gazety Wyborczej”. I chociaż ukazała się ona już pięć lat temu i zawiera teksty napisane jeszcze wcześniej, nawet w 2003 i 2004 roku, to nie tracą one na aktualności. Czytelniczkom książka się podobała. Podkreśliły, że wszystkie reportaże są interesujące i dobrze napisane. Porównały je do reportaży Filipa Springera, które już wcześniej omawiały. W czasie dyskusji zwróciły uwagę na pierwszy blok tekstów poruszający problemy obecne w środowisku księży, w tym pedofilię, o której dzisiaj mówi się coraz otwarciej. Wspomniały o reportażu opisującym podupadły niewielki Szczucin koło Tarnowa, w którym funkcjonował kiedyś zakład wyrobów azbestowych i losach ludzi, których zewsząd otaczał rakotwórczy eternit oraz o mieszkańcach eksmitowanych z domów, które miały się znaleźć na dnie zbiornika przeciwpowodziowego w Świnnej Porębie. Zainteresował je tekst o programie „Bona” dla więźniarek osadzonych w Lublińcu, opiekujących się upośledzonymi dziećmi i o więźniach z Wołowa objętych programem resocjalizacyjnym „Czarna owca”. Równie ciekawy był reportaż opisujący trudności z utrzymaniem hostelu w Gorzycach dla matek z dziećmi, uciekających przed maltretującymi je mężami czy ten o miejscowościach uzdrowiskowych z południa Polski, w których normy czystości powietrza są niekiedy bardzo przekraczane i zamiast świeżego powietrza jest smog. Przyznały, że wstrząsające są teksty poruszające tematykę faszyzmu i holocaustu.

Klubowiczki stwierdziły, że reportaże warto przeczytać i polecają wszystkim książkę „Najlepsze buty na świecie”. Kolejne spotkanie DKK odbędzie się we wrześniu. Panie podzielą się na nim wrażeniami z lektury książek, po które sięgną w czasie wakacji.