Drugie online spotkanie DKK dla dorosłych

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki już po raz drugi rozmawiały online, gdyż z powodu pandemii ich cykliczne spotkanie nie mogło nadal się odbyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach ani w innym miejscu publicznym. Osiem klubowiczek, pozostając w domu, w piątek 17 kwietnia 2020 roku połączyło się za pomocą internetowego komunikatora.
Głównym tematem były poczytne kryminały Roberta Małeckiego, panie jednak wymieniły się także tytułami książek, które przeczytały od ostatniego spotkania i porozmawiały o tym, jak sobie radzą z ograniczeniami spowodowanymi epidemią. Rozmowa o powieściach Roberta Małeckiego miała być wstępem do spotkania z tym pisarzem, które miało odbyć się tydzień później, podczas VII Nocy w Bibliotece „Spotkanie z kryminałem”. Impreza została jednak przełożona na jesień, czytelniczki będą więc musiały zaczekać na rozmowę z pisarzem. Natomiast te klubowiczki, którym nie udało się teraz wypożyczyć żadnego tytułu, będą miały jeszcze na to czas.

Panie przeczytały „Skazę”, „Wadę” i „Zadrę” Roberta Małeckiego, czyli trzy książki z serii, w której kryminalne zagadki wyjaśnia komisarz Bernard Gross. Dyskutujące podkreśliły, że serię dobrze się czyta, jest ciekawa i sprawnie napisana. Podobało im się, że akcja dzieje się w Chełmży i Toruniu, a nie np. w Warszawie. Śledząc więc wydarzenia, można odnaleźć znane sobie miejsca. Oprócz przygód komisarza i samej zagadki kryminalnej, dodatkowo interesowało je tło społeczne powieści. Jedna z czytelniczek stwierdziła tylko, że pisarz nadużywa w „Skazie” słowa stupor, które jest rzadko używane, a oznacza po prostu osłupienie. Członkinie DKK polecają wszystkim cykl z komisarzem Bernardem Grossem. Same sięgną też jeszcze po inne powieści kryminalne tego dziennikarza, politologa i filozofa.

Na kolejne klubowe spotkanie panie postanowiły natomiast przeczytać lub wysłuchać online powieść w odcinkach „Na zarazę Zarazek”, którą piszą na zmianę, improwizując, Łukasz Orbitowski i Szczepan Twardoch. Jest to humorystyczna opowieść o detektywie Zarazku. Drugą propozycją jest wysłuchanie powstającej w czasie epidemii powieści odcinkowej Wojciecha Chmielarza „Prosta sprawa”, dostępnej online na Audiotece.