Drugie spotkanie DKK

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach spotkały się w środę 4 listopada 2009 roku w Czytelni, żeby w kameralnej atmosferze podyskutować o przeczytanej literaturze. W spotkaniu wzięło udział tylko 6 osób, gdyż kilka klubowiczek nie dotarło z powodu pierwszego ataku zimy i obfitych opadów śniegu.

Grono było więc niewielkie, ale dyskusja ożywiona, trwająca prawie dwie godziny. A jedną z dwóch omawianych książek była powieść Joyce Carol Oates „Córka grabarza”. Powieść okazała się dla niektórych klubowiczek literaturą trudną do czytania, ze względu na jej tematykę – dramatyczną i poruszającą. Jest to opowieść o rodzinie Rebeki Schwarz, której rodzice, po ucieczce w 1936 roku z nazistowskich Niemiec, osiedlają się w stanie Nowy Jork w poszukiwaniu lepszego życia. Jednak nowe życie nie okazuje się pasmem szczęścia. Ojciec, były nauczyciel szkoły średniej, otrzymuje jedynie posadę grabarza, więc rodzina zamieszkuje w domku przy cmentarzu, co powoduje jej odizolowanie od miejscowej społeczności. W powieści nie brakuje drastycznych fragmentów – prześladowanie rodziny przez sąsiadów; brutalne i sadystyczne zachowanie ojca, a nawet morderstwo na cmentarzu. Jest to także opowieść o walce Rebecki o osiągniecie sukcesu w kraju, który przygarnął jej rodzinę, a w którym ona się już urodziła. „Córka grabarza” zrobiła silne wrażenie na czytelniczkach, które długo dyskutowały m.in. o motywach zachowania ojca Rebeki i o losach Żydów w czasie II wojny światowej.

Z kolei druga z omawianych powieści – Jacka Dehnela „Lala” – wprowadziła członkinie DKK w weselszy nastrój. Jak zauważyły, tę ciepłą powieść czyta się lekko i trudno się od niej oderwać. Są to wspomnienia babci Jacka Dehnela – Heleny Bienieckiej, nazywanej Lalą, urodzonej w 1919 roku w Kielcach. Babcia jest główną narratorką, jednak z uwagi na zaawansowany wiek i kłopoty z pamięcią, w opowiadaniu niektórych fragmentów wyręcza ją wnuk, który wszystkie historyjki i rodzinne anegdoty słyszał wielokrotnie i potrafi je wiernie odtworzyć. W powieści przewija się liczne grono osób, początkowo czytelnik może się więc pogubić we wspomnieniach o dwóch babciach – babci Lali i praprababci Wandzie Broklowej i dwóch dziadkach – prapradziadku Leonardzie i dziadku Zygmuncie, a właściwie o trzech dziadkach, bo dziadek Julian, pierwszy mąż Heleny Bienieckiej, nazywany jest po prostu Julkiem. Saga rodzinna osadzona jest m.in. w realiach przedwojennego Kijowa i międzywojennej Kielecczyzny z dworkiem w Lisowie. Opowieści przemawiają do czytelnika swoim ciepłem, humorem i optymizmem, pomimo niekiedy smutnych wydarzeń. Ciekawe są także mądre życiowe sentencje babci Lali.
Dyskusyjny Klub Książki poleca obie powieści!

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 9 grudnia 2009 roku, gdyż na wniosek jednej z członkiń spotkania będą odbywały się nie w pierwszą, lecz w drugą środę miesiąca. Tym razem poświęcone będzie powieści Pawła Huelle „Ostatnia Wieczerza”. Chętni mogą też dodatkowo zapoznać się z innymi tytułami tego gdańskiego prozaika.