Drugie zajęcia biblioterapeutyczne

W czwartek 14.03.2019 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się drugie zajęcia biblioterapeutyczne dla kl. Ic integracyjnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. Tematem zajęć była przyjaźń.

Po przywitaniu i określeniu swoich nastrojów, bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę pt. „Najlepsza zupa na świecie”. Nie obyło się oczywiście bez rozmowy na temat ulubionej zupy uczestników zajęć. A były to: rosół, pomidorowa, ogórkowa i warzywna. Poza oczywistym tematem poruszanym w książce – smakiem najlepszej zupy i jej składników, tym prawdziwym będącym jakby w podtekście była przyjaźń.

Wszyscy razem odpowiadali sobie na pytania: kim jest bliski znajomy, kim kolega, a kim przyjaciel? Co jest potrzebne, żeby przyjaźń mogła zaistnieć i czy trzeba jakoś o nią specjalnie dbać? Po ciekawej dyskusji, bo okazuje się, że uczniowie bardzo dużo na ten temat wiedzą, przyszedł czas na wykonanie pracy plastycznej. Zadanie polegało na tym, żeby narysować jeden z bardzo istotnych składników przyjaźni. Pomimo trudnego zadania uczniowie bardzo sprawnie sobie z nim poradzili. Na małych obrazkach znalazły się takie składniki jak: wspólne spędzanie czasu z przyjacielem, zabawy, spacery, dzielenie się, obdarowywanie, miłość. Nie w każdym przypadku przyjacielem okazał się człowiek – najlepszym przyjacielem był także pies.

Na zakończenie wszystkie prace przyczepione zostały do wielkiego garnka, w którym bulgotała „zupa przyjaźni”. Kolejne spotkanie z klasą Ic w bibliotece już za tydzień.