Dwa tygodnie z książką już za nami

Od 23 kwietnia – Światowego Dnia Książki do 8 maja – Dnia Bibliotekarza chojniczanie mogli wziąć udział w akcji przygotowanej przez Stowarzyszenie LekTURa i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach w ramach Dwóch tygodni z książką.

Czytelnicy przychodzący do biblioteki w trzech działach – Wypożyczalni dla dorosłych, w Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży oraz w Mediatece mogli wypożyczyć Biblioniespodziankę, czyli specjalnie zapakowaną książkę lub płytę, których tytuł i treść były zasłonięte. Dopiero po wyjściu z biblioteki przekonali się, co wypożyczyli. Łącznie bibliofile zabrali 76 biblioniespodzianek. A jakie były ich reakcje po przeczytaniu? Niektórym bardzo spodobała się zarówno sam pomysł, jak i wypożyczona książka. – Jestem zaskoczona taką akcją, ale chętnie skusiłam się na wypożyczenie książki w ciemno. Nie żałuję – mówiła jedna z czytelniczek. Zdarzyło się też, że wypożyczona książka się nie spodobała. – Niestety ten tytuł nie trafił w mój gust – stwierdził inny czytelnik. Zaskoczeni byliśmy jedną z opinii, gdy młoda miłośniczka literatury zaczęła swoją wypowiedź od tego, że jest niepocieszona. Okazało się jednak, że wyniknęło to z powodu braku czasu na kontynuowanie serii, której pierwszą część wypożyczyła jako biblioniespodziankę. – Nie mam teraz czasu czytać dalszych części, a akcja książki została urwana w najważniejszym momencie – mówiła.

Z okazji dni książki i bibliotekarza można też było bez żadnych konsekwencji oddać przetrzymywane książki lub płyty i zostawić je w Kąciku szczęśliwego powrotu książki do domu. Do biblioteki dzięki temu wróciło 39 książek, a najstarsza zguba została wypożyczona… 18 lat temu, czyli w 1999 roku.

We wszystkich działach miłośnicy literatury na specjalnie przygotowanych formularzach polecali innym swoje ulubione książki. Wśród nich znalazły się: „Cień wiatru” Carlosa Ruisa Zafona, która „pobudza wyobraźnię i ukazuje Barcelonę”; „Słowik” Kristin Hannah – „fantastyczna od początku do końca, wyciskacz łez”; „Historia Polski” Andrzeja Nowaka, która „od strony społeczno-obyczajowej, a nie tylko politycznej przedstawia historię naszego kraju”; książki Jo Nesbo, które „wciągają od pierwszej strony i cały czas trzymają w napięciu”.
Pozostałe opinie

Bibliofile stworzyli także ranking książek wszech czasów. Według czytelników chojnickiej biblioteki na pierwszym miejscu znalazły się ex aequo: „Harry Potter” J. K. Rowling, „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa i „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Márqueza. Drugie miejsce zajęły: „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, „Dżuma” Alberta Camusa, „Szklany tron” Sarah J. Maas, „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja oraz „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego.
Ranking

W ramach akcji Dwa tygodnie z książką zorganizowaliśmy także dwa konkursy:
fotograficzny pod nazwą „Ubierz się w książkę” i plastyczny pod nazwą „Stwórz obrazkową historię książki”. Dodatkowo odbył się quiz wiedzy o literaturze polskie, w którym udział wzięli członkowie Klubu Seniora Astry, a w Oddziale dla dzieci zajęcia z EkoPaki.

Organizatorzy – Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach dziękują wszystkim uczestnikom za udział w akcji.