„Dziesięć stron świata” lekturą DKK dla młodzieży

W czwartek 14 marca 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiona została książka Anny Onichimowskiej pt. „Dziesięć stron świata”.

Jest to zbiór opowiadań, którego bohaterowie są nastolatkami i mieszkają w dziecięciu różnych zakątkach świata. Wśród nich są: Amerykanin Ethan, który boryka się z ogromną nadwagą i brakiem miłości rodziców; Santos, mieszkający w Indiach, porwany i zatrudniony w fabryce jedwabnych dywanów; Piotrek z Warszawy, decydujący się na fotografowanie w bieliźnie, żeby zarobić pieniądze; Japończyk Aki, pomagający swojemu bratu, który na skutek presji otoczenia żyje od trzech lat w izolacji od świata; Dunka Gerda, której mama się żeni.

Każda historia jest inna, lecz wiek bohaterów jest ten sam. To piętnastolatkowie. Różne krańce świata i różne problemy, o których nie mamy pojęcia w naszej szerokości geograficznej. Każdy z bohaterów na swój sposób próbuje sobie poradzić z trudną sytuacją i w pewnym stopniu mu się to udaje. Wszystkie opowiadania niosą przesłanie: jeżeli chcemy coś w swoim życiu zmienić, to musimy zrobić pierwszy krok. Choćby mały.