Dziewiąte spotkanie biblioterapeutyczne o oszczędzaniu

We wtorek 26 listopada 2019 r. w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się dziewiąte spotkanie biblioterapeutyczne dla klasy IIa z ZSP 3.

Tym razem bibliotekarka zadała uczniom pytanie: Co to są pieniądze? i następnie: Do czego je potrzebujemy?. Odpowiedzi były zróżnicowane, ale wszystkie trafne. Dopiero po dłuższej rozmowie mogło paść trzecie pytanie – zmierzające do tematu zajęć, a mianowicie: Czym jest oszczędzanie?. Okazało się, że drugoklasiści bardzo wiele mają z tematem wspólnego – prawie każdy bowiem stara się zaoszczędzić parę złotych. Często celem ich oszczędności są bardzo drogie przedmioty, jak np. najnowszy iphone, komputer, tablet, zestaw klocków lego… itp.

Po tych wszystkich rozmowach przyszedł czas na przeczytanie książki Etgara Kereta pt. „Stłuc świnkę”. Książka wywołała wśród słuchaczy bardzo żywe reakcje. Bohater opowieści po wielu wyrzeczeniach (aby dostać pieniądze musi pić znienawidzone kakao z kożuchem), uzbierał tyle pieniędzy, że w śwince skarbonce nic więcej się już nie mieści. Nadszedł czas stłuczenia jej, aby móc zakupić przedmiot, którego pragnął. Jak tu jednak stłuc przyjaciela? Uczniowie klasy IIa mieli mieszane uczucia. Próbowali znaleźć alternatywę dla stłuczenia świnki.

Jako pracę domową otrzymali kolorowankę ze świnką skarbonką, którą muszą ozdobić i zarysować swój wymarzony przedmiot, na który chcieliby oszczędzać. Taki, dla którego warto stłuc świnkę.