Filip Porębski – autor książeczek dla dzieci

W poniedziałek 6 maja 2019 roku odbyło się spotkanie z pisarzem Filipem Porębskim, które było kolejnym punktem trwającej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach akcji Dwa tygodnie z książką.

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci drugo- i trzecioklasiści ze Wspólnoty Szkół Katolickich w Chojnicach mieli okazję poznać twórczość Filipa Porębskiego i zadać mu pytania. Gościa przywitała bibliotekarka Malwina Miszewska. Młody pisarz na początku zaznaczył, że jest niewiele starszy od uczestników spotkania i że chodzi do Zespołu Szkół przy Nowym Mieście, gdzie uczy się na profilu humanistycznym. Następnie pokazał swoje książeczki, które już zostały wydane – „Zosia i Maks czyli afera za dużych spodni” oraz „Banda nieudaczników”, a także opowiedział o ich bohaterach i niektórych historyjkach. – Bliższa jest mi ta druga książka, która ukazała się w lutym tego roku – mówił Filip Porębski.

Następnie młody autor zaproponował dzieciom zabawę w konferencję prasową i zadeklarował, że odpowie na wszystkie zadane przez nie pytania. Jak się okazało, nie było to proste zadanie, bo uczniów ciekawiło mnóstwo różnych rzeczy, choćby to, jakie jedzenie lubi, czy ma dziewczynę, gdzie był za granicą czy jakie ma zwierzątko. Jednak jak to bywa na spotkaniach autorskich, pojawiły się także pytania o książki i prace nad nimi. Jedno z nich dotyczyło ilości książek, które gość już napisał. – Piszę czwartą książkę dla dzieci. Dwie zostały już wydane, trzecia znajduje się w wydawnictwie. 1 maja zacząłem pisać także swoją pierwszą książkę dla młodzieży, a wczoraj zapoczątkowałem czwarty rozdział – podkreślił. Uczniów także ciekawiło, od kiedy zaczął pisać i ile czasu mu to zajmuje. Jak się okazało, gdy miał 9 lat zapisywał historyjki, które potem pokazywał swojej polonistce. – Byłem bardzo dumny, gdy pani nauczycielka czytała moją opowieść całej klasie – mówił. Jak zaznaczał podczas spotkania, czas pisania książki jest różny, wszystko zależy od tego, do kogo jest adresowana. – Pierwszą napisałem w dwa tygodnie, natomiast „Bandę nieudaczników” pisałem miesiąc – dodał Filip. Po wielu pytaniach nadszedł czas na autografy. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę z wpisem.

Organizatorami spotkania w ramach Dwóch tygodni z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza są Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa. Akcja jest współfinansowana przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe.