Grudniowe spotkanie DKK dla młodzieży

13 grudnia 2018 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas czwartkowego popołudnia członkowie klubu rozmawiali o książce Joanny Rudniańskiej pt. „Kotka Brygidy”.

Gdy wybucha druga wojna światowa, Helena ma sześć lat. Odtąd sporo w jej życiu się zmienia. Dziewczynka zawsze marzyła o kocie, którego dotąd nie mogła posiadać. Teraz opiekuje się kotką Brygidy, która musiała opuścić warszawską Pragę i przenieść się do getta. Helena ma wujka Niemca, który namawia rodziców dziewczynki, by podpisali volkslistę. Ci nie decydują się na to. Zamiast tego ukrywają w swoim domu pana Kamila, który nosi opaskę z niebieską gwiazdą. Helena ma okazję przekonać się, jaka jest reakcja otoczenia na to, gdy sama ją zakłada na jeden dzień.

„Kotka Brygidy” to piękna historia, lecz bardzo smutna, a jej zakończenie gorzkie. Niektórym czytelnikom nie spodobała się, ponieważ nie wszystkie motywy były zrozumiałe. Mimo to książka pozostanie długo w pamięci klubowiczów, a zwłaszcza nasuwające się pytanie: Co ja zrobiłbym w sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie?

W drugiej części spotkania klubowicze wykonywali ozdoby świąteczne, a były nimi kolorowe wianuszki z włóczki.