Jak wygląda inwentaryzacja zbiorów w bibliotece?

Drodzy czytelnicy, czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda inwentaryzacja zbiorów w bibliotece? W tej chwili jest bardzo prosta – mamy do dyspozycji czytnik kodów i książki, na których wcześniej nakleiłyśmy specjalne kody. Uruchamiamy program wygenerowujący numery książek, które musimy mieć na półce lub w magazynie i on odlicza sczytane przez nas woluminy.

Tak więc zaopatrzone w czytnik wyjmujemy z półek każdą posiadaną przez nas pozycję i działamy. Sprawdzamy przy okazji, czy każda książka posiada swoją właściwą kartę, zgodną z numerem na niej naniesionym i czy wszystkie te informacje pokrywają się z danymi w programie bibliotecznym. Pozostaje jeszcze tylko sprawdzenie, czy dany kod jest prawidłowo przypisany do książki i jeśli wszystko wygląda tak jak powinno, możemy przejść dalej. W razie nieprawidłowości – trzeba je od razu poprawić. W tym czasie bibliotekarze postawieni są w stan najwyższej gotowości i skupienia. Przy kilkudziesięciu tysiącach woluminów zdarzają się nieznośne chochliki i zagadki, które trzeba natychmiast rozwiązać.

W trakcie uruchomienia skontrum (tak fachowo nazywa się inwentaryzacja księgozbioru) żadna książka nie opuszcza pomieszczenia ani nic nowego do nas nie trafia. Następuje stan zamrożenia – wszystko zostaje tak, jak wyglądało ostatniego dnia przed rozpoczęciem inwentaryzacji.

W tym czasie każdy bibliotekarz czuje nerwowe wyczekiwanie. Czy aby na pewno wszystkie książki są na swoim miejscu? Czy wszystko się zgadza? Każda nawet najmniejsza, najcieńsza książeczka musi znaleźć się we właściwym dziale. Prawidłowe wykonanie tego pieczołowitego przeliczenia wymaga czasu. Uspokajając wszystkich czytelników – skontrum wykonuje się w wypożyczalniach raz na 5 lat, a w czytelniach raz na 10 lat.

Opisywana procedura dotyczy oczywiście współczesności. Kiedyś (przed erą komputerów) bibliotekarze zasiadali przy specjalnych ogromnych płachtach/formularzach numerycznych i niczym uczniowie na lekcji matematyki w pełnym skupieniu nanosili odpowiednie znaczki. Podliczanie całości trwało o wiele, wiele dłużej niż obecnie.

W tym roku Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci zakończyła ten trudny dla każdego czytelnika czas. Dziękujemy wszystkim za wyrozumiałość i cierpliwość. Zapraszamy już po majówce.