Każdy jest jedyny w swoim rodzaju

We wtorek 1 października 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się drugie zajęcia biblioterapeutyczne z klasą IIa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3.

Tym razem zajęcia przebiegły już innym trybem. Na początku bowiem bibliotekarka poprosiła dzieci o podanie portretów, które uczniowie mieli wykonać w ramach zadania domowego. Każdy uczestnik spotkania narysował siebie samego. Po wyeksponowaniu portretów rozpoczęła się dyskusja na temat tego kim jest człowiek i co go odróżnia od innych stworzeń na Ziemi. Pomimo trudnego zadania uczniowie bardzo dobrze sobie z tym zagadnieniem poradzili. Po wytłumaczeniu i omówieniu najważniejszych odpowiedzi, bibliotekarka zaprezentowała książkę pt. „Ludzie”, którą napisał 39 lat temu Peter Spier.

Książka w bardzo dostępny sposób przedstawia różnorodność ludzkiego wyglądu, zachowań, podobieństw i różnic. Uczniowie mieli możliwość uzmysłowienia sobie ilu mamy mieszkańców na Ziemi, a ile osób mieszka np. w Chojnicach. Dowiedzieli się, że co godzinę rodzi się 15 000 nowych istnień ludzkich, że mamy ponad 200 różnych języków (nie licząc gwar i dialektów) i możemy pisać na ponad 100 sposobów, a także wiele innych ciekawych informacji.

Najważniejszym jednak przekazem spotkania w bibliotece był fakt, że każdy jest inny i jedyny w swoim rodzaju. Kolejne spotkanie z klasą IIa i ich wychowawczynią Celiną Babińską już w następny wtorek.