Klub DKK omawiał „Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas comiesięcznego spotkania rozmawiały o książkach Zygmunta Miłoszewskiego. Jak się okazało, w większości sięgnęły one po najnowszą książkę tego pisarza pt. „Jak zawsze”.

Klubowe spotkanie odbyło się w poniedziałek 29 stycznia 2018 roku w Czytelni MBP. Powieść „Jak zawsze” chętnie przeczytały zwłaszcza te panie, które w listopadzie uczestniczyły w spotkaniu w chojnickiej bibliotece z Zygmuntem Miłoszewskim promującym swoją najnowszą książkę. Jest to historia pary w sędziwym wieku, która ma możliwość cofnięcia się w czasie i przeżycia jeszcze raz swojej miłości i życia. To zarazem opowieść o narodzie, który dostaje szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. Jak mówił podczas promocji pisarz: „Książka nie jest kryminałem, ale jest w niej tajemnica, zagadka, Polska w tle, ironia i czarny humor”. Czytelniczki stwierdziły, że to ciekawa powieść, z dobrym pomysłem na fabułę i dobrze napisana. Podkreśliły, że to także mądra książka, że zawiera dużo dygresji dotyczących życia i starości oraz fajnych obserwacji ludzi. Zwróciły uwagę na realistyczny opis dolegliwości fizycznych osób starszych i trudności, z którymi z powodu wieku borykają się w codziennym funkcjonowaniu. Panie uznały, że jest to studium starości, które pokazuje, że osoby starsze w środku czują się młode i ze zdziwieniem odczuwają, że ich ciało jest już stare.

Książka się spodobała. Jedynie jedna z czytelniczek uznała, że rozczarowało ją zakończenie i wydało się jej nieprawdopodobne. Inne panie też zastanawiały się nad zakończeniem, nad jego niejednoznacznością. Lektura skłoniła członkinie klubu do zastanowienia się nad tym, co zmieniłyby w swoim życiu, gdyby miały możliwość przeżycia go jeszcze raz i czy posiadając obecną wiedzę o sytuacji w Polsce, umiałyby coś wnieść do historii naszego kraju. Rozmowa potoczyła się także na temat upływu czasu i starości. Jak podczas każdego klubowego spotkania, była to również okazja do podzielenia się wrażeniami z przeczytanych ostatnio książek i polecania ich pozostałym paniom.

Termin kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki ustalony został na 26 lutego. Panie rozmawiać będą o książce „Królowe salonów II RP” Sławomira Kopera.