Klubowe spotkanie o Indiach

Comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w piątek 20 grudnia 2019 roku w Czytelni MBP. W jego trakcie klubowiczka Hanna Jednoralska opowiedziała o swojej niedawnej podróży m.in. do Indii.

Członkinie DKK czytały książkę Gregory’ego Davida Robertsa „Shantaram”, której akcja toczy się w Indiach. Lektura była okazją do wysłuchania wspomnień Hanny Jednoralskiej, która kilka miesięcy temu wróciła z półrocznej podróży do Indii, Nepalu i na Sri Lankę. Podczas tego spotkania opowiedziała o wrażeniach z pobytu i pokazała wykonane tam zdjęcia i filmiki. Podróżniczka założyła tradycyjny hinduski strój i pokazała, jak należy go nosić. Poczęstowała koleżanki przygotowanym przez siebie masala czajem – hinduską czarną herbatą z mlekiem i przyprawami: cynamonem, imbirem, kardamonem, goździkami oraz czarnym pieprzem. Przyniosła także papady – chipsy indyjskie przygotowane z mąki z ciecierzycy. Poczęstunek, a także kadzidełka i muzyka indyjska wprowadziły orientalną atmosferę.

Prelegentka w prezentacji skupiła się na Indiach, chociaż podczas podróży z plecakiem, którą odbyła sama, dotarła także do Nepalu i Sri Lanki. Jak podkreśliła, gdyby miała mówić jeszcze o tych krajach, jej wystąpienie zajęłoby znacznie więcej czasu. Podróżniczka ciekawie opowiadała o miejscowościach, które odwiedziła, m.in. Delhi, Waranasi, Bombaju i świętych miejscach hinduizmu. Jak się okazało, była także w restauracji Leopold Cafe w Bombaju, w której często przebywał autor „Shantaramu”. Hanna Jednoralska przybliżyła klubowiczkom hinduską kulturę i zwyczaje. – Indie są olbrzymim krajem, dziesięciokrotnie większym od Polski, nie uda się za jednym razem wszystkiego zobaczyć – podkreśliła. Ten kraj zafascynował ją i już planuje kolejną podróż.

Rozmowa o niecodziennej wyprawie zdominowała przebieg spotkania. Klubowiczki więc zdecydowały, że o książce „Shantaram” dyskutować będą na kolejnym spotkaniu na początku stycznia.