„Kobieta z Piątej Dzielnicy” była tematem spotkania DKK

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych spotkały się w czwartek 11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach. Tym razem rozmawiały o powieści Douglasa Kennedy’ego „Kobieta z Piątej Dzielnicy”.

Książka spodobała się klubowiczkom. Podkreśliły, że jest ciekawie napisana, dobrze się ją czyta, a akcja wciąga i trudno się od lektury oderwać. Jedną z czytelniczek rozczarowało jednak zakończenie. Przyznała, że jest wprawdzie zaskakujące, ale jej zdaniem pokazuje, że pisarzowi zabrakło ciekawszego pomysłu na nie.

„Niepokojąca powieść o ucieczce, wyrównywaniu rachunków i mrocznej granicy między tym co wymyślone, a tym co boleśnie prawdziwe” – taki opis znajduje się na okładce książki. Główny bohater Harry Ricks ucieka do Paryża po tym, jak w wyniku popełnionego błędu stracił pracę, rozpadło się jego małżeństwo i rodzina. W Paryżu spotyka różnych ludźmi. Kiedy ma wrażenie, że dosięgnął dna, poznaje tajemniczą Margit. Kobieta go fascynuje. Wkrótce jego życie zamienia się w koszmar. Czytelniczki w trakcie rozmowy poruszyły niektóre z wątków powieści, w tym próby ucieczki od problemów. Jedna z dyskutujących przeczytała następujące słowa bohatera: „Jednak nawet jeżeli wiemy, że nie można od czegoś uciec, nadal usiłujemy to zrobić”. Panie rozmawiały również o samobójstwie. Przeczytały cytat: „To zdumiewające, jak bardzo się zadręczamy przed przekroczeniem niebezpiecznej granicy. A później, kiedy w końcu zdobywamy się na odwagę i wykonujemy decydujący krok, natychmiast tego żałujemy. Oto kolejne z naszych irracjonalnych zachowań”.

Omawiające mówiły też o życzeniach, które niekiedy się realizują. – Trzeba uważać na to, co się myśli. W książce złe myśli Harry’ego się materializują. Jest on przerażony tym, co się dzieje wokół niego – podkreśliła jedna z czytelniczek. Panie zauważyły także, że w powieści brak krystalicznie czystych ludzi. Wszyscy mają zarówno dobre, jak i złe cechy. Rozmawiały także o ekranizacji książki z 2011 roku. W filmie pod tym samym tytułem, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zagrali Ethan Hawk i Kristin Scott Thomas. Niektóre z czytelniczek film już wcześniej widziały.

Termin kolejnego spotkania DKK ustalony został na 16 listopada. Klub wybrał do rozmowy książkę Sylwii Chutnik „Jolanta”.