Lutowe spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki

W czwartek 6 lutego 2014 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się drugie w tym roku spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omówiona została książka Gabrielli Głazy pt. „Dotyk”.

Książka porusza bardzo trudny temat, a mianowicie gwałt. Mel, dziewczyna przygotowująca się do matury, mająca przyjaciół, chłopaka i sprecyzowane plany na przyszłość, zostaje brutalnie zgwałcona przez czterech sprawców. W jednej chwili jej świat zmienia się całkowicie. Rodzina i przyjaciele dziewczyny zostają wystawieni na próbę. Opowiadanie zostało krytycznie potraktowane przez członkinie klubu. Spodobała się jedynie krótka historia cytowana przez autorkę:

„Kiedyś Mel słyszała historię kobiety, która dużo wycierpiała. Pewnego dnia przyszedł do niej anioł i rzekł: – Dobra kobieto, spełnię jedno twoje życzenie za wszystkie nieszczęścia, z którymi się uporałaś. Miała małe dziecko. Tak bardzo je kochała, że zapragnęła, by to życzenie dotyczyło jego. Długo się nie zastanawiała. Po chwili rzekła: – Chcę by moje dziecko nigdy nie zaznało cierpienia. – Nigdy? – zapytał zdumiony anioł. – Tak, nigdy. – A więc proszę – odparł i znikł. Przerażona matka stwierdziła, że dziecko nie oddycha. Po chwili już nie żyło. Zrozumiała wtedy, że cierpienie jest wpisane w ludzkie istnienie. Nie można go uniknąć.”