Młodzież rozmawiała o książce „iBoy” Kevina Brooksa

We wtorek 16 marca 2021 roku odbyło się spotkanie online młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano powieść „iBoy” Kevina Brooksa. Autor opisuje życie nastolatków w londyńskich blokowiskach, w których rządzą gangi werbujące coraz młodsze dzieci i w których wszechobecne są przemoc, narkotyki i szeroko pojęte zło.
Czytelnicy spotykają bohaterów w bardzo ciężkich dla nich chwilach. Toma poznają tuż przed tym, jak idąc do koleżanki, obrywa lecącym z 30. piętra smartfonem i zapada w śpiączkę. Lucy, koleżankę, którą miał zamiar odwiedzić, spotyka coś, co jest najgorszym doświadczeniem mogącym przytrafić się kobiecie. Chłopak po przebudzeniu i wyjściu ze szpitala, zaczyna odkrywać, że dzieje się z nim coś niezwykłego. Odnajduje w sobie zasób nieznanych wcześniej możliwości i informacji, które potrafi przetwarzać. Jego głowa zaczyna pracować jak smartfon. Rozpoczyna się dla niego zupełnie nowe życie. Jak powinien wykorzystać nowe umiejętności? Stanie się bohaterem czy polegnie?

Książkę można rozpatrywać na wiele różnych sposobów, rozkładać ją na kilka pomniejszych wątków. Możemy zastanawiać się nad kondycją moralną młodzieży z wielkich miast, dostępnością do używek, potrzebą wiary w bohatera, który załatwia wszystkie trudne sprawy niczym superman. A możemy cieszyć się literaturą i traktować ją jako odskocznię od szarej rzeczywistości. Każdy w tej książce może znaleźć coś dla siebie. Akcja dzieje się na tyle szybko i zmiennie, że ciężko się od niej oderwać, bo tak bardzo chce się znać jej zakończenie. Nie znaczy to jednak, że jest to pozycja, do której będzie się wracać.

Klubowiczom książka się podobała, jednak wyrobiony gust czytelniczy i apetyt na coś naprawdę specjalnego, podpowiedział, że należy zaliczyć ją bardziej do grona literatury, którą warto przeczytać, ale tylko raz.