Młodzieżowy DKK omawiał zbiór reportaży „Kobieta na krańcu świata”

W czwartek 5 marca 2015 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem członkinie omówiły zbiór reportaży autorstwa Martyny Wojciechowskiej pt. „Kobieta na krańcu świata”, który powstał jako książkowa wersja programu telewizyjnego.

Dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska przemierzyła kulę ziemską w poszukiwaniu bohaterek swojego projektu. Odnalazła między innymi Boliwijkę, która walczy na ringu z mężczyznami, zarabiając w ten sposób na utrzymanie siebie oraz dwójki dzieci. Rozmawiała z Wietnamką wyruszającą każdego dnia na pole minowe, której towarzyszy świadomość, że może już nigdy nie zobaczyć swoich bliskich. Jest też reportaż o Wenezuelce, która została najpiękniejszą kobietą świata. By uzyskać ten tytuł zainwestowała, podobnie jak większość jej rodaczek, w operacje plastyczne. Wreszcie o 75-letniej Daphne Sheldrick, która poświęciła życie opiece nad afrykańskimi osieroconymi słoniami.

Dziewczęta były wzruszone losami ośmiu kobiet przedstawionych w tym zbiorze. Każda historia wywarła na nich duże wrażenie: od współczucia po podziw. Książka uzmysławia, jak daleko zaszły kobiety Zachodu i pozwala docenić prawa oraz przywileje już posiadane.