Najważniejszy jest prawdziwy świat

We wtorek 8 października 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się trzecie zajęcia biblioterapeutyczne, w których uczestniczyła klasa IIa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach.

Tym razem bibliotekarka poprosiła dzieci o podanie swoich nastrojów i narysowanie ich, a następnie o zabranie dywaników. Na uczniów czekała niespodzianka. Wszyscy razem zeszli bowiem do magazynów biblioteki, gdzie wśród dekoracji przedstawiających życie praprzodków, bibliotekarka rozpoczęła czytanie książki. Był to „Tek. Nowoczesny jaskiniowiec” Patrick’a McDonnella.

Uczniowie na wstępie zostali zapytani o to, z jakich gadżetów elektronicznych korzystają najczęściej i ile czasu na to poświęcają. Dzieci wymieniły: telefon, tablet, laptop, komputer stacjonarny, konsole do gry. Jeśli chodzi o czas spędzony na ich użytkowaniu, to najczęściej był on mocno wydzielany przez rodziców. Z historii opisanej w książce uczniowie dowiedzieli się, co działo się z małym troglodytą, jego rodzicami, przyjaciółmi i bliskimi sąsiadami, gdy on, grając całymi dniami, nie wychodził z jaskini. Lekcja po przeczytaniu tej mądrej książki było wyraźna – czas pędzi i na nikogo nie czeka, a świat realny jest ważniejszy od wirtualnego!

Na zakończenie zajęć każdy uczeń mógł zostawić swój ślad lub narysować rysunek naskalny na planszy umieszczonej w magazynach, które z okazji minionej Nocy w Bibliotece udekorowane zostały pismem obrazkowym i prezentują życie praprzodków. Kolejne spotkanie z klasą IIa i ich wychowawczynią Celiną Babińską już w następny wtorek.