O książkach Janusza Głowackiego rozmawiały panie z DKK

W piątek 20 października 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem członkinie rozmawiały o książkach zmarłego w sierpniu tego roku pisarza, dramaturga, felietonisty i scenarzysty Janusza Głowackiego.

Panie przeczytały wybrane tytuły Janusza Głowackiego: „Good night, Dżerzi”, „Sonia, która za dużo chciała”, „Nie mogę narzekać”, „Z głowy”, „Jak być kochanym” oraz „Ścieki, skrzeki, karaluchy. Utwory prawie wszystkie”. W trakcie spotkania dzieliły się wrażeniami z lektury. Zapoznały się także z biografią Głowackiego, w tym z artykułem wspomnieniowym „Goodbye Dżanus” zamieszczonym w „Gali”. Dyskutujące stwierdziły, że w prozie i felietonach Głowackiego można dostrzec jego ekscentryczność, zwłaszcza w sposobie, w jaki opisuje ludzi i życie artystyczne Nowego Jorku czy Los Angeles. Jego felietony często dotyczą mieszkających w USA artystów i ich burzliwego życia. Głowacki w 1981 wyjechał z Polski, a od 1983 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Niektórym członkiniom klubu nie przypadła do gustu twórczość Głowackiego i uznały, że jego felietony przestały już być aktualne. Zaś inne czytelniczki polecały m.in. książkę „Good night, Dżerzi”, wydaną w 2010 roku, inspirowaną życiem polsko-amerykańskiego pisarza Jerzego Kosińskiego. Spodobała się także książka „Sonia, która za dużo chciała”, w której znalazły się zarówno opowieści nowojorskie, jak i osadzone w PRL-u oraz zbiory felietonów „Z głowy” i „Jak być kochanym”. Panie wspomniały także o kultowym filmie „Rejs”, którego Głowacki był współtwórcą i o jego scenariuszach do filmów Andrzej Wajdy.

Termin kolejnego spotkania ustalony został na 30 listopada, a członkinie rozmawiać będą o książkach Magdaleny Grzebałkowskiej.