O podręczniku transnarodowym „Europa. Nasza historia”

Nauczyciele historii z Chojnic mieli okazję posłuchać o etapach pracy nad przygotowaniem podręcznika transnarodowego do nauki historii i o tym, jak korzystać z niego podczas lekcji. Podczas spotkania w MBP w czwartek 21 marca 2019 roku o polsko-niemieckim projekcie mówił jego kierownik Andrzej Dusiewicz.

Obok prowadzącego historyka obecni byli także redaktor Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych Robert Gucman oraz chojniczanka Ewa Drzazgowska, jedna z tłumaczy tego podręcznika. Warsztaty dla nauczycieli zorganizował Urząd Miejski w Chojnicach, a jego przedstawiciel Przemysław Zientkowski wprowadził przybyłych w tematykę spotkania.

Andrzej Dusiewicz przybliżył ideę projektu „Podręcznik do historii. Projekt polsko-niemiecki”, która zrodziła się w ramach dialogu prowadzonego przez polskich i niemieckich historyków, geografów oraz dydaktyków. Mówił o tym, jak wyglądały przygotowania do publikacji czterotomowej serii podręczników do historii, która może być wykorzystywana zarówno w polskich, jak i niemieckich szkołach. Przedstawił także poszczególne etapy pracy nad nią, które rozpoczęły się w 2012 roku.

Podręczniki „Europa. Nasza historia”/„Europa. Unsere Geschichte” wydane są w dwóch wersjach językowych – polskiej i niemieckiej. Obie wersje są identyczne pod względem treści, układu stron, obudowy dydaktycznej i szaty graficznej. Gotowe są trzy tomy: Tom 1 – Starożytność i średniowiecze; Tom 2 – Czasy nowożytne (do 1815 r.); Tom 3 – Od kongresu wiedeńskiego do końca I wojny światowej. Obecnie trwają prace nad ostatnim, Tomem 4, dotyczącym m.in. II wojny światowej i czasów współczesnych. Wszystkie tomy są przygotowywane przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) oraz wydawnictwo Eduversum z Wiesbaden.

Jak mówił prowadzący, autorzy starają się odejść od typowo polskiego i typowo niemieckiego podejścia oraz ciekawie opowiedzieć uczniom o historii, uwzględniając te obydwa punkty widzenia. Jednocześnie nie chcą pominąć istotnych faktów. Prace nad jednym tomem trwały cztery lata. Po prelekcji był czas na dyskusję. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał drugi tom podręcznika i certyfikat uczestnictwa.