Ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK dla dorosłych

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkały się w piątek 17 czerwca 2016 roku na ostatnim przed wakacjami spotkaniu. Odbyło się ono w Restauracji Siódemka w Chojnicach, a jego tematem były „Balzakiana” Jacka Dehnela i inne książki tego pisarza.

Te panie, które od początku należą do Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiały już o „Balzakianie” przed czterema laty, tym razem z tą ciekawą książką mogły się zapoznać klubowiczki z krótszym stażem. Już na wstępie dyskusji panie podkreśliły, że powieść bardzo im się podobała. Jedna z czytelniczek stwierdziła nawet, że jest zakochana w twórczości Dehnela. Panie zauważyły w czterech minipowieściach tworzących „Balzakianę” nawiązanie do stylu Balzaka i jego „Komedii ludzkiej”, w tym szczegółowość opisów. Stwierdziły, że z sentymentem czytały o Polakach na początku lat 90. ubiegłego wieku – o ich żądzy pieniędzy czy sławy. Dodały, że jest to książka dla pokolenia dzisiejszych 40- i 50-latków, że młodszy czytelnik już nie wychwyci niektórych niuansów. Omawiając poszczególne minipowieści, stwierdziły, że najbardziej podobała im się ta o byłej piosenkarce i jej planach powrotu na estradę. Rozmawiały też o korepetytorze i jego sposobie na udawanie kogoś innego, niż się jest. Pochwaliły styl pisarza i dowcipny język.

Czytelniczki dyskutowały także o wcześniejszych powieściach Jacka Dehnela, w tym „Lali”, będącej wspomnieniami babci pisarza – Heleny Bienieckiej, nazywanej Lalą, urodzonej w 1919 roku w Kielcach oraz o książce „Matka Makryna”, poświęconej Makrynie Mieczysławskiej, znanej XIX-wiecznej oszustce, która podawała się za członkinię zakonu bazylianek, prześladowaną przez prawosławnych. Wspomniano także o jego najnowszej książce „Krivoklat”, której bohaterem jest chory psychicznie mężczyzna niszczący dzieła sztuki, oblewając je kwasem solnym.

Termin kolejnego spotkania ustalono na 29 września. Jego tematem będzie twórczość tureckiego pisarza Orhana Pamuka.