Październikowe spotkanie DKK odbyło się online

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w piątek 23 października 2020 spotkały się online z uwagi na wzrost zachorowań na koronawirusa i ostatnie obostrzenia sanitarne w kraju. Comiesięczna rozmowa o książkach tym razem dotyczyła zbioru zawierającego listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.

Publikacja zatytułowana jest „Najlepiej w życiu ma Twój Kot. Listy” i zawiera korespondencję przyszłej noblistki Wisławy Szymborskiej z Kornelem Filipowiczem z lat 60.-80. ubiegłego wieku. Najwięcej jednak jest listów z lata i jesieni 1968 roku, gdy poetka przebywała w sanatorium w Zakopanem, gdzie leczyła gruźlicę. Są to zabawne listy, liryczne i miłosne, obrazujące nie tylko relację prywatną pary, ale także kariery pisarskie, a także komentujące czasy PRL, w których im przyszło żyć. Szymborska i Filipowicz byli w związku przez dwadzieścia lat, chociaż nie mieszkali razem. W okresach rozłąki co kilka dni pisali do siebie listy.

Książka spotkała się z różnorodnymi opiniami członkiń DKK. Były zachwyty, że bardzo dobrze się ją czyta, że publikowane listy mają ciekawy styl, nie są przeintelektualizowane, lecz opowiadają o zwyczajnym życiu uznanych pisarzy. Niecodzienne są ilustracje, którymi nadawcy opatrywali listy i dołączane przez nich kartki. Stworzyli nawet osoby fikcyjne na potrzeby tej korespondencji. Większość dyskutujących przyznała, że to ciekawa lektura, pozwalająca lepiej poznać noblistkę i jej podejście do życia. Z kolei te panie, którym lektura się nie spodobała argumentowały, że czytanie czyjejś korespondencji jest nudne. Drażniły je np. często pojawiające się zdania uprzedzające o dniu, w którym para będzie do siebie telefonować… Stwierdziły nawet, że jest to dla nich forma podglądactwa, wchodzenia w intymne życie nadawcy i adresata. Zwolenniczki publikacji korespondencji znanych osób przekonywały jednak, że warto czytać takie pozycje. Mówiły, że korespondencja ta została zdeponowana w Bibliotece Jagiellońskiej, nie została zniszczona przez Szymborską.

W jednym z zamieszczonych listów noblistka pisała do Filipowicza: „Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie”, stąd z pewnością też taki tytuł zbioru. Jak się okazało, w czasie spotkania online klubowiczek pojawił się kot, jakby na potwierdzenie, że koty zajmują ważne miejsce w życiu wielu czytelników… W trakcie dyskusji jedna z pań poleciła artykuł z „Tygodnika Powszechnego”, zamieszczony po ukazaniu się tego zbioru – Kaliny Błażejowskiej „Kocham cię, ale się tym nie przejmuj” (30 października 2016).

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się za miesiąc, panie przeczytają rosyjską powieść postapokaliptyczną „Metro 2033”, której autorem jest Dmitry Glukhovsky.