Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie DKK

W czwartek 13 września 2018 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Podczas niego omówiona została książka pt. „Mała szansa”, której autorką jest holenderska pisarka Marjolijn Hof.

Tata Kiki wyrusza na wojnę, ponieważ jest lekarzem i jest potrzebny tam, gdzie innym grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Dziewczynka bardzo się boi, że w każdej chwili może go dosięgnąć zbłąkana kula. Tata wyjaśnia jej, że śmiertelnemu wypadkowi można ulec nie wychodząc z domu. W oczekiwaniu na powrót taty Kiki podejmuje grę z losem. Wymyśla wróżby, które mają odczarować złe sytuacje. A wszystko po to, by tata wrócił cały i zdrowy.

W czasie czytania książki członkom klubu przeszkadzało, że nie wiedzą, w jakim wieku jest główna bohaterka. Czasami jej zachowania wskazywały, że jest kilkulatką, innym razem postępowała jak bardzo dojrzała osoba. Niektóre pomysły Kiki, by odczarować zły los, były irracjonalne i brutalne. Dlatego też dyskutujący stwierdzili, że książka powinna być skierowana do starszych czytelników, którzy nie pokuszą się o wprowadzenie pomysłów bohaterki w czyn. Klubowicze posumowali spotkanie następującymi słowami:
Nigdy nie wiemy jak zachowalibyśmy się w sytuacji, w której znalazła się Kiki.