Pierwszoklasiści rozmawiali o zagrożeniach i wzywaniu pomocy

Siódme zajęcia biblioterapeutyczne dla klasy Ic integracyjnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach odbyły się w czwartek 30 maja 2019 roku. Tym razem tematem spotkania były zagrożenia, z którymi każde dziecko może się spotkać i metody wzywania pomocy dla siebie lub innych.

Na wstępnie, jak co tydzień, pierwszoklasiści narysowali swój nastrój, w którym pojawili się w bibliotece, a następnie próbowali zdefiniować słowo zagrożenie. Bibliotekarka zapytała dzieci, w jakich sytuacjach wzywamy pogotowie, straż pożarną, policję i straż miejską oraz o to, czy dzieci znają numery telefonów, pod które w razie potrzeby trzeba dzwonić. Dzieci nie tylko znały te numery, ale także podały inny – uniwersalny w krajach unijnych numer 112. Zażartowały także, że w razie czego będą wzywać panią bibliotekarkę, bo 112 to numer pokoju, w którym mieści się oddział dziecięcy. Potrafiły także podać wiele przykładów z własnego doświadczenia jak i sytuacji widzianych w filmach, a także telewizji.

W dalszej części zajęć prowadząca przeczytała fragment książki z serii „Klasa 1b” pt. „Dzwoń pod 112”. Po omówieniu tekstu bibliotekarka zrobiła klasie krótki quiz sprawdzający młodych słuchaczy z treści książki. Klasa poradziła sobie z nim perfekcyjnie. Następnie dzieci zostały podzielone na trzy grupy, a każda z nich otrzymała zapisany numer telefonu – każda inny. Zadaniem było narysowanie sytuacji, w której wzywa się służbę zapisaną na kartce. W trakcie rysowania omawiane były poszczególne zdarzenia użyte przez dzieci w ilustracjach. Jakie służby zostały narysowane i w jakich sytuacjach przedstawione, można się dowiedzieć z wystawy prac klasy Ic wywieszonej na korytarzu prowadzącym do wypożyczalni.