Pisarka Ewa Nowak mówiła młodzieży o swoich książkach

W Oddziale dla dzieci i młodzieży MBP w poniedziałek 20 maja 2013 roku odbyło się spotkanie z Ewą Nowak, pisarką, pedagogiem, terapeutką i publicystką, autorką 26 książek, w tym dwóch serii – „miętowej” i „Trzynastki”. Powieści autorki są często wypożyczane w Oddziale dla dzieci, sięgają po nie zarówno dzieci oraz młodzież, jak i starsi czytelnicy. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, a uczestniczyli w nim oprócz dziewcząt z młodzieżowego DKK także m.in. uczniowie kl. IIa Gimnazjum nr 2 w Chojnicach.

Na wstępie Ewę Nowak przywitała kierownik oddziału dla dzieci Wioletta Karpiak. Pisarka okazała się bardzo ciekawą osobą, potrafiącą przyciągnąć uwagę uczniów. Mówiła interesująco i żywiołowo, a zaczęła od pytania, po co się organizuje spotkania autorskie. – Każde pokolenie posiada swoich artystów. Być może wśród was jest przyszły artysta – zauważyła. Jak stwierdziła, może ktoś po zobaczeniu, że artysta to zwykły człowiek, pomyśli, że on też może nim zostać. Pisarka wspominała swoje dzieciństwo, mówiła, że była dzieckiem z deficytami rozwojowymi i z ADHD, co stwarzało jej początkowo trudności w szkole w nauce czytania. Podkreśliła wagę czytania książek. – Czytając 20 minut dziennie podnosi się iloraz inteligencji o 16 punktów, a przeciętny iloraz to 100 punktów – mówiła. Opowiadała o swojej pracy w agencji wydawniczej Aga Press, wydającej m.in. czasopisma dla młodzieży „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior” i o pierwszej powieści w odcinkach, która według niej okazała się jej porażką pisarską, ale nie zniechęciła jej do pisania, a wręcz odwrotnie. Przy okazji podkreśliła, że porażka może się okazać najlepszym momentem w życiu.
Ewa Nowak przybliżyła powieść „Środek kapusty”, która zawiera wątki autobiograficzne oraz książki „Niewzruszenie” i „Bardzo biała wrona”. Jak zauważyła, sama lubi czytać psychologię współczesną i w swoich powieściach porusza wątki psychologiczne, w tym miłość, która jest najsilniejszym uczuciem człowieka, ale także np. pisze o przemocy w związkach. Jej bohaterowie zawsze mają zwierzęta, bo sama je lubi. Przekonywała też uczniów, że bohater literacki żyje swoim życiem i nie zawsze słucha pisarza, który go wymyślił. – Bohater zachowuje się tak jak chce i to jest fascynujące w pisaniu książek – stwierdziła.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pisarki. Na zakończenie mogli kupić jej powieści. Ewa Nowak podpisywała egzemplarze swoich powieści, składała też autografy na zakładkach do książek. Członkinie DKK wraz z koordynatorkami zrobiły sobie również pamiątkowe zdjęcie z pisarką.