Pisarka Renata Piątkowska spotkała się z przedszkolakami

W czwartek 14 czerwca 2018 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, której towarzyszyła lektor jej książek Malwina Kożurno. Uczestniczyły w nim dwie grupy przedszkolaków – z Przedszkola Niepublicznego „Teddy” oraz z przedszkola katolickiego.

Na wstępie autorka przedstawiła się i wytłumaczyła dzieciom, kim jest lektor. Jak mówiła, „to ktoś, kto czyta książki na głos, żeby wszyscy mogli dobrze usłyszeć”. Następnie Renata Piątkowska opowiedziała, że wydała już 33 książki i każda została napisana tak, żeby było jak najwięcej powodów do uśmiechu. – Najlepiej, żeby już na pierwszej stronie pojawiało się trochę uśmiechu, na drugiej stronie, żeby uśmiech był od ucha do ucha, a przy trzeciej stronie, aż do posikania w majtki– powiedziała. Wśród przedszkolaków stwierdzenie to wywołało salwy głośnego, niepohamowanego śmiechu. Autorka dodała jeszcze, że „chwila z książką może być o wiele przyjemniejsza, niż dziesięć chwil spędzonych przed telewizorem lub komputerem”.

Następnie lektorka przeczytała dzieciom fragment pt. „Daleko jeszcze?” z książki „To się nie mieści w
głowie”. W trakcie lektury śmiech nie ustawał ani na chwilkę. Później Renata Piątkowska zapytała dzieci czy wiedzą, skąd się na świecie biorą książki. – Czy rosną na drzewach, pływają w rzekach, wykopujemy je w ogródku? – dopytywała. Jak się potem okazało, był to wstęp do wytłumaczenia żmudnej drogi książki od autora do nabywcy. Kiedy spotkanie autorskie dobiegło końca, uczestnicy mogli zakupić książki autorstwa gościa, podejść po autografy i zrobić sobie z zdjęcia.

Pisarka, goszcząc w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach, w tym samym dniu spotkała się jeszcze z młodzieżą, z którą rozmawiała o swojej książce „Wszystkie moje mamy”, w której pojawia się postać Ireny Sendlerowej. Obydwa spotkania odbyły się w ramach cyklu „Czytamy z miłości do ojczyzny! Stulecie odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI” zorganizowanego przez Urząd Miejski w Chojnicach i MBP.