Po co komu zwierzak?

We wtorek 9 maja 2017 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne dla grupy integracyjnej Jeżyki z Przedszkola Niepublicznego „Bajka”. Było to już siódme spotkanie w bibliotece.

Tym razem przedszkolaki na wstępie dyskutowały o wartości posiadania zwierząt i o tym, po co towarzyszą człowiekowi w życiu codziennym. Następnie maluchy dowiedziały się, co oznacza słowo praktyczny, które okazało się kluczowe w dalszej części spotkania. Bibliotekarka przeczytała bowiem książkę pt. „Praktyczny pan” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Główny bohater książki jest strasznie poważnym panem w wieku średnim, który wykonuje w życiu tylko to, co uważa za najbardziej praktyczne. Nie robi nic dla zabawy, ani relaksu i w związku z tym jest strasznie znerwicowany, więc łyka tabletki na uspokojenie. Pewnego dnia usłyszał w radiu audycję pt. „Instrukcja obsługi”. Już sam tytuł go zainteresował, więc posłuchał i dowiedział się, że „dla osób nerwowych o wiele lepsze od tabletek są… koty!”.

W trakcie słuchania historii, przedszkolaki razem z praktycznym panem przeżywały jego rozterki związane z posiadaniem żywej istoty. Dowiedziały się, że nie wystarczy kotu zapewnić jedzenie i picie, ale żeby „prawidłowo działał” to trzeba go też … głaskać, przytulać i spędzać z nim czas. Po odkryciu tej prawidłowości, bohater książki już nigdy nie był taki jak przedtem.

Treść opowiadania była dzieciom dość bliska, ponieważ grupę od czasu do czasu odwiedza pies szkolony w dogoterapii. Jeżyki znają więc zbawienny wpływ zwierząt na samopoczucie człowieka. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak mógł narysować zwierzątko, które według niego może komuś pomóc. Na obrazkach znalazły się koty, psy, rybki a nawet pojawił się jeden pająk…