Młodzież dyskutowała o książce fantasy

Podczas pierwszego w tym roku spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 10 stycznia 2019 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci, omówiona została książka „Dziewczynka, która wypiła księżyc” Kelly Barnhill.

Każdego roku w Protektoracie podczas Dnia Ofiary składane w darze dla wiedźmy jest najmłodsze dziecko. Dzięki temu mieszkańcy wierzą, iż uchronią się przed jej gniewem. Nikt jej nie zna i nie wie, że jest ona dobrą i czułą kobietą. Za każdym razem ratuje pozostawione w lesie dziecko i znajduje mu kochającą rodzinę. Jednego roku wiedźma przez przypadek karmi niemowlę blaskiem księżyca, co napełnia dziewczynkę magią o niewyobrażalnej mocy. W wyniku tego zdarzenia mała Luna zostaje pod opieką wiedźmy Xan do 13 roku życia.

Książka zawiera kilka wątków, które, jak nietrudno się domyślić, w zakończeniu dają pełen obraz fabuły. Wśród wielu ciekawych bohaterów można wymienić: zwykłych śmiertelników, magiczne istoty i przedmioty oraz stwory czy smoki. Książka podobała się członkom klubu, chociaż brakowało wyjaśnienia i doprecyzowania niektórych elementów. Jedna z czytelniczek stwierdziła, że mimo przewidywalności zakończenia, książka posiada niebanalną fabułę oraz że poleciłaby tę książkę tym czytelnikom, którzy dopiero zaczynają przygodę z gatunkiem fantasy.