Podsumowanie konkursu „Wakacje z książką”

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wakacje z książką” odbyło się w czwartek 18 września 2014 roku w Czytelni MBP. W imieniu organizatorów – Stowarzyszenia LekTURa i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach wszystkich przywitała dyrektor MBP Anna Lipińska.

Anna Lipińska podkreśliła, że czytanie to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także ogromna przyjemność, stąd propozycja spędzania wakacji właśnie z książką, a gdy wakacje miną, książka nadal pozostanie. Następnie głos zabrali prezes LekTURy Weronika Sadowska, która odczytała protokół jury konkursu i przewodniczący tego gremium, fotograf Argymir Iwicki, który omówił nagrodzone fotografie. Na konkurs wpłynęło 16 fotografii, z których jedna została zdyskwalifikowana ze względu na brak zgodności przesłanej pracy z tematem konkursu. Jury w składzie Argymir Iwicki, Anna Lipińska i Weronika Sadowska zdecydowało o przyznaniu dwóch głównych nagród i jednego wyróżnienia. Pierwszą nagrodę ex aequo otrzymały: Weronika Rogalla za zdjęcie zatytułowane Wakacje z książką i Daria Kwiatkowska za zdjęcie Wroclove – przystanek z książką. Wyróżnienie jury postanowiło przyznać Karolinie Bomze za zdjęcie Wakacje z książką niebanalną. Z kolei w głosowaniu na facebookowym profilu biblioteki wygrało zdjęcie Alicji Pateli zatytułowane Zaczarowana, które otrzymało 251 głosów, a wyróżnienie otrzymała Ola Wasilewska za 146 lajków.

Argymir Iwicki pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu. Jak podkreślił, zdjęcia są pomysłowe, autorzy komponując je, potrafili wykorzystać atuty otoczenia. Na większości fotografii obecny jest także tzw. element ludzki. Nagrodzone zdjęcie Weroniki Rogalli, jak zaznaczył juror, jest bardzo trudne technicznie, gdyż wykonane pod światło. Nagrodzone zdjęcie Darii Kwiatkowskiej pochwalił za ciekawy pomysł z wykorzystaniem otoczenia, a wyróżnione Karoliny Bomze za pomysł nawiązujący do książki prehistorycznej. Następnie członkowie jury wręczyli nagrody książkowe dwóm laureatkom, które przybyły na rozstrzygnięcie konkursu – Alicji Pateli i Oli Wasilewskiej.

W dalszej części spotkania można było obejrzeć prezentację zdjęć Argymira Iwickiego pt. „Czy rzeczywistość wokół nas może być ciekawa?”. Iwicki, który obecnie zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, podkreślił, że przede wszystkim trzeba w porę dostrzec coś ciekawego do uwiecznienia. Samo wykonanie fotografii jego zdaniem jest proste, trzeba tylko zachować pewne parametry. Przyznał, że sam korzysta zarówno z aparatu analogowego, jak i cyfrówki. Często wykorzystuje też telefon komórkowy. Prelegent pokazał kilka swoich fotoreportaży i przybliżył zarówno sam temat, jak i sposób skomponowania zdjęć i zasady fotografowania. Prezentowane zdjęcia w większości były czarno-białe. – Uwielbiam tradycyjną fotografię, tę sprzed 100 lat. Obecnie trendy w fotografii dokumentalnej są takie, żeby wykorzystywać kolor, ale ja te trendy łamię – mówił. Dodał, że czarno-biała fotografia jest ciekawsza, bo bardziej pobudza wyobraźnię. Podkreślił, że na zdjęciach powinny być widoczne emocje.

Po prelekcji był jeszcze czas na zadawanie pytań fotografowi, a na koniec chętni mogli także indywidualnie podyskutować z nim o swoich pracach.