Poetycka Noc w Chojnicach

6 sierpnia 2016 roku po raz XXII odbyła się Chojnicka Noc Poetów. Około godziny 18.00 zebranych w Fosie Miejskiej przywitała Magdalena Kosobucka, a po niej kilka utworów na wprowadzenie w poetycki nastrój zagrał zespół Cisza Jak Ta.

Jako pierwsza swoje wiersza podczas tegorocznej Nocy odczytała Maria Aulich, przewodnicząca jury, dziennikarka, autorka pięciu tomików wierszy. Kolejnym punktem imprezy była poezja śpiewana. Koncert dał zespół Cisza Jak Ta. Formacja zaprezentowała własne ballady oraz wiersze autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej.

Następnie nadszedł czas na rozstrzygnięcie XXII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza. Na scenie pojawili się organizatorzy – burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury Radosław Krajewicz oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anna Lipińska. Przed odczytaniem werdyktu prowadząca Noc Magdalena Kosobudzka przeczytała słowo wstępne „Zwierzenia jurorów” Marii Aulich, które rozpoczyna pokonkursowy tomik poezji „Odblaski nocy”. Następnie przewodnicząca jury odczytała protokół. Jak co roku główne nagrody otrzymały trzy osoby, również trzy otrzymały wyróżnienia. Wśród obecnych byli wyróżniony Marek Szczerbiński z Krakowa, który przeczytał swój wiersz „Pod Orłem” oraz laureat I miejsca Bogdan Nowicki ze Świętochłowic, który zaprezentował nagrodzony wiersz „popiół”. Pozostałe miejsca zajęli – drugie Grzegorz Baczewski z Warszawy i trzecie – Marzena Lewandowska z Kowala. Wyróżnieni zostali też tucholanin Kazimierz Rink oraz Mariusz Tenerowicz z Leżajska. „Odblaski nocy” można było bezpłatnie otrzymać na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.

Tuż po prezentacji zwycięskich utworów poezję miłosną polskich poetów, m.in. Adama Asnyka i Adama Mickiewicza wyrecytowała aktorka Ewa Serwa, która mówiła, że w dzisiejszych czasach, w których ludzie porozumiewają się SMS-ami i e-mailami, warte uwagi są tego typu spotkania z poezją, które odbywają się w Chojnicach. Podkreśliła, że dzięki nim kultywuje się język, który coraz częściej staje się mniej wartościowy w codziennych przekazach tekstowych.

Po poetyckim występie aktorki bydgoszczanin Jarosław Jakubowski przedstawił wiersze ze swojego ostatniego tomiku poetyckiego „Światło w lesie”, który jest wyborem jego utworów z ostatnich 20 lat. Następnie na scenę wyszli członkowie zespołu U Studni. Niektórzy z nich grali niegdyś w Starym Dobrym Małżeństwie. Jak podkreślili, to co zaprezentowali tego wieczoru, nie było typowym koncertem, a spotkaniem z poezją. Program występu oparty był na wierszach krakowskiego poety Adama Ziemianina.

Na chojnickiej scenie pojawiła się także poetka Ewa Olejarz, która wyrecytowała swoje utwory. Niespodzianką zaś był wspólny występ Pawła Królikowskiego i Włodzimierza Matuszaka. Jak podkreślili panowie, nie było to zaplanowane, ustalili to dopiero przed występem. Na przemian czytali wiersze Bolesława Leśmiana. Ich występ był pewną formą dialogu, którego tematem była twórczość wspomnianego poety. Następnie własne utwory zaprezentował Przemysław Dakowicz, poeta, krytyk literacki i historyk literatury. Finałem XXII Chojnickiej Nocy Poetów był występ Marcina Stycznia z zespołem, który mówił, że wiele słyszał o Chojnicach i imprezie, na jakiej ma okazję dzisiaj występować. Muzyk przekazał chojniczanom pozdrowienia od poety Ernesta Brylla, z którym na co dzień współpracuje.

Warto dodać, że mimo zimna i padającego od czasu do czasu deszczu chojnicka publiczność jak zwykle nie zawiodła. A goście dziękowali za zaproszenia i podkreślali wyjątkowość chojnickiej Nocy.