Poezja w Fosie Miejskiej

XXIII Chojnicka Noc Poetów odbyła się w sobotę 5 sierpnia 2017. Od godziny 18.00 do 1.00 w Fosie Miejskiej można było posłuchać poezji recytowanej i śpiewanej. Pomimo przelotnego deszczu, widownia dopisała.

Imprezę prowadziła jak co roku Magdalena Kosobucka. Podczas ceremonii otwarcia przypomniała, że organizatorami są: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna, a mózgiem przedsięwzięcia jest Zbigniew Buława. Podziękowała organizatorom za zaangażowanie, a widzom za obecność.

Jako pierwsze wystąpiły laureatki Kwietniowych Spotkań z Poezją – Julia Stoltmann i Monika Wardyn. Następnie piosenkę śpiewaną wykonał zespół Chwila Nieuwagi, który przekonał, tak jak zapowiedział, że poezja śpiewana nie jest nudna. Po tym koncercie nastąpiło rozstrzygnięcie XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza i zaprezentowali się jego laureaci. Kolejnym gościem Nocy była Renata Dancewicz. Aktorka przybliżyła życiorys i twórczość młodej poetki żydowskiego pochodzenia Zuzanny Ginczanki, która zginęła w 1944 roku w Krakowie.

W Fosie Miejskiej wystąpił także Robert Kasprzycki z zespołem, który zaśpiewał swoje przeboje. Aktor Jerzy Trela interpretował wiersze Mickiewicza, Tuwima i Wyspiańskiego. Na chwile poezji zaprosili poeci Mariusz Olbromski, Piotr Mitzner i Jerzy Fryckowski. Aktor Zdzisław Wardejn przypomniał wiersze Norwida. Ostatnim akcentem Nocy Poetów był znakomity koncert artystów współpracujących z Teatrem Piosenki. Zaprezentowali oni premierowy spektakl „Mistrzowie ballady: Cohen, Stachura, Dylan”. O tych bardach opowiadał założyciel Teatru Roman Kołakowski.

Chojnicką Noc Poetów poprzedziły Ogólnopolskie Spotkania Poetyckie w Chojnicach, które prowadziła poetka Maria Jolanta Kowalska