Przedświąteczne spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych w środę 14 grudnia 2011 roku rozmawiał o książce Michała Witkowskiego „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”. Przedświąteczne spotkanie odbyło się poza budynkiem biblioteki – w jednej z chojnickich restauracji.

Książka „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” to historia właściciela lombardu, pana Huberta, rozwijającego swój interes na przełomie lat 80. i 90. w Polsce, w której na dobre zaczyna rozwijać się kapitalizm w swoich różnych odsłonach. Pan Hubert to mieszanka małomiasteczkowego biznesmena, pasera i mafiosa. Powieść opowiada o rozwoju jego biznesu i późniejszym upadku. Książka napisana została w formie spowiedzi głównego bohatera, który swoją historię opisuje w komputerze zabranym studentowi za długi. To spowiedź pełna emocji, dosadnych stwierdzeń i obserwacji ówczesnej rzeczywistości. Członkinie DKK rozmawiając o książce stwierdziły, że dobrze się ją czyta, jednak sama treść większości pań nie przypadła do gustu. Jedna z członkiń klubu przyniosła na spotkanie żelazne reguły pisarskie Michała Witkowskiego, opublikowane na www.polityka.pl. Rady te spodobały się już wszystkim uczestniczkom spotkania. „Nigdy nie czytaj tekstu cudzymi oczami, nie słuchaj innych i nie pytaj, jak im się podoba. Jeśli Tobie się nie podoba, to innym też się nie spodoba.”; „Nigdy nie pisz na zmianę z wchodzeniem na strony xxx, na facebooka i w ogóle na Internet. Najlepiej pisać na notebooku niepodłączonym do sieci. Jeszcze lepiej, na sam koniec, wyjechać bez „wtyczki internetowej” i „się zaszyć”. – to przykładowe rady autora.

Jak przystało na przedświąteczne spotkanie, członkinie DKK otrzymały od moderator Małgorzaty Guzelak czekoladowe gwiazdorki. Na koniec ustalono termin kolejnego – odbędzie się ono 11 stycznia 2012 roku, a omawianą książką będą „Amatorki” Elfriede Jelinek.