Rok Rzeki Wisły

„Wisła płynie przez wszystkie polskie serca oraz jest symbolem naszej tożsamości. Jej los dotyczy nas wszystkich. Rok Rzeki Wisły ma być zatem traktowany jako ogólnonarodowe święto” – czytamy na ogólnopolskiej stronie Roku Rzeki Wisły.

W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej do końca 2017 roku można oglądać wystawę przygotowaną w związku z uchwałą Sejmu, który ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Wystawa składa się z czterech plansz, z których można dowiedzieć się m.in., że w 1467 roku Wisła była najważniejszą rzeką świata. Funkcja transportowa Wisły przesłaniała wówczas rolę energetyczną rzeki. Flisactwo w dawnej Polsce stanowiło jedną z najważniejszych form transportu, dlatego na wystawie przybliżono również jego krótką historię oraz zaprezentowano zdjęcia młynów wodnych – słynnych bździeli. Flisaków można również zobaczyć na czwartej planszy zatytułowanej „Wisła w sztuce”, na której znajdują się kopie obrazów m.in. Wilhelma Augusta Stryowskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Henryka Szczyglińskiego.

Wszystkich chcących dowiedzieć się skąd się wzięła nazwa Wisła? Ile łącznie rzek wpływa do Wisły? Przez jakie miejscowości płynie Wisła? Zapraszamy do oglądania ekspozycji w godzinach otwarcia biblioteki do końca grudnia 2017 roku.