Trzecie online spotkanie DKK dla dorosłych

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w piątek 22 maja 2020 roku online. Ponieważ nadal obowiązują obostrzenia związane z epidemią, członkinie nie miały jeszcze możliwości spotkać się w bibliotece. Rozmawiały więc o literaturze za pomocą internetowego komunikatora.

Online połączyło się sześć pań, natomiast cztery odzywały się w trakcie spotkania na klubowym czacie. Tematem dyskusji były dwie powieści w odcinkach, które ich autorzy zaczęli pisać na początku epidemii. Była to powieść w odcinkach „Na zarazę Zarazek” Łukasza Orbitowskiego i Szczepana Twardocha oraz powieść odcinkowa Wojciecha Chmielarza „Prosta sprawa”. Oba te projekty literackie były odpowiedzią pisarzy na konieczność pozostawania w domu z powodu epidemii i pomysłem na wyjście do czytelników. Audioteka, która zamieściła „Prostą sprawę” informowała: „Plan jest taki, żeby oderwać Państwa myśli od pandemii!”. Jak się przekonały klubowiczki, pomysłodawcom to się udało.

Dyskutującym spodobała się improwizacja Szczepana Twardocha i Łukasza Orbitowskiego. Bardzo szybko pochłonęły wszystkie odcinki powieści „Na zarazę Zarazek”. Pisarze na zmianę napisali 44 rozdziały do czytania online, a ostatni 45 napisali wspólnie. Część powieści zamieszczona jest także w formie 12 odcinków audiobooka, które czyta Przemysław Bluszcz. Jest to humorystyczny kryminał, w którym pojawia się bardzo dużo odniesień do aktualnej sytuacji epidemiologicznej i politycznej w kraju. Czyta się ją i słucha z rozbawieniem. Jak stwierdziła jedna z dyskutujących, podobał się jej humor, który udziela się czytelnikowi. – Czuć, że autorzy dobrze się bawili, pisząc poszczególne odcinki. Nie silili się na wielką literaturę, podeszli na luzie do treści i to był strzał w dziesiątkę – mówiła. Na początku powieści pojawia się detektyw Zdzisław Zarazek, ślamazarny i dobroduszny, który ma za zadanie odnaleźć męża Anny Pancerny. Ronald Pancerny jak się okazuje jest dyrektorem CBA, który ukradł 5 mln złotych i ukrywa się, bo z powodu pandemii nie może uciec za granicę. W kolejnych rozdziałach współautorzy wprowadzają kolejne osoby i nowe fakty, które wpływają na przebieg wydarzeń.

Czytelniczki nie tylko z zainteresowaniem śledziły przebieg akcji, ale także wychwytywały polityczne aluzje. Zwróciły uwagę na komentarze wynikające z obserwacji naszego społecznego zachowania. Jedna z pań przytoczyła niepochlebne słowa: „Polacy są najgorszymi z ludzi. Owszem są dzielni, nieustraszeni i mają ułańską fantazję. Ale ta odwaga i wyobraźnia służą tylko jednemu – walce z rozumem”. Inna zwróciła uwagę na zabawną wpadkę pisarską. W rozdziale 33 Twardoch nawiązuje do tego, że umknął fakt, iż Zarazek w mundurze policyjnym wchodzi do nielegalnie działającej w czasie pandemii restauracji. Wspomniał o mundurze, który „w przedziwny, niezrozumiały, a być może nawet cudowny sposób umknął uwadze wszystkim zgromadzonym w nielegalnej knajpie” i dodał: „Sam detektyw również jakby zapomniał o swym niecodziennym przebraniu”.

Klubowiczkom spodobała się także powieść „Prosta sprawa” Wojciecha Chmielarza. Była ona dostępna bezpłatnie w wersji audio w aplikacji Audioteka, teraz jednak dostęp jest już płatny. Odcinki czyta Krzysztof Plewako-Szczerbiński. Pisarz zapowiedział, że powieść ukaże się jesienią w wersji papierowej, po drobnych zmianach i panie już czekają na książkę. Jest to pełna zwrotów akcji historia o gangsterach w małym miasteczku i mężczyźnie, który przybywa tam, żeby rozprawić się z bandytami. Jak skomentowała jedna z klubowiczek, jest to western kryminalny, utrzymany w konwencji bajki, czyli dobro zwycięża, źli giną, a wymierzający sprawiedliwość szeryf wychodzi bez szwanku. – I o to chodzi. Taką zasadę bym zastosowała do naszej rzeczywistości. Czyż nie byłoby pięknie? – pytała.

W trakcie spotkania klubowiczki jak zawsze rozmawiały też o innych książkach, które przeczytały od ostatniego spotkania, a które polecają koleżankom. Natomiast na czerwcową rozmowę członkinie DKK przeczytają książkę z klubowej listy. Będą to „Najlepsze buty na świecie” Michała Olszewskiego.