W MBP odbyła się promocja wspomnień wojennych Dominika Stoltmana

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach we wtorek 10 grudnia 2013 roku odbyła się promocja polskiego wydania książki Dominika Stoltmana „Zaufaj mi, przeżyjesz”. Publikacja ukazała się w wersji papierowej dzięki Stowarzyszeniu Ekologiczno-Kulturalnemu „Wspólna Ziemia”.

Na promocję do Czytelni przyszło ok. 30 zainteresowanych wspomnieniami wojennymi Dominika Stoltmana, dawnego mieszkańca Powałek. Wśród tych osób byli także darczyńcy, którzy odpowiedzieli na apel „Wspólnej Ziemi” i przekazali pieniądze na wydanie publikacji.

Przybyłych powitała dyrektor MBP Anna Lipińska. Następnie głos zabrał prezes „Wspólnej Ziemi” Radosław Sawicki, zarazem redaktor książki „Zaufaj mi, przeżyjesz”. Radosław Sawicki przybliżył postać Dominika Stoltmana (1921-2005) i opowiedział jak doszło do powstania książki. Dominik Stoltman po wojnie osiadł w Szkocji i tam w 1994 roku ukazały się jego wojenne wspomnienia, spisane w języku angielskim. Radosław Sawicki dowiedział się o książce od swojej cioci, która była siostrą autora. Od 2010 roku starał się o fundusze na jej wydanie. Najpierw dzięki grantowi z Urzędu Gminy Chojnice udało się książkę przetłumaczyć na język polski i zapłacić za prawa autorskie. Rodzina autora nie chciała pieniędzy dla siebie, tylko wpłatę na organizację w Szkocji zajmującą się dziećmi niedowidzącymi, którą Dominik Stoltman za życia wspierał. W ubiegłym roku książka ukazała się w wersji elektronicznej na stronie „Wspólnej Ziemi”. Jak mówił prezes, dużo było wejść na stronę i wiele osób drukowało sobie książkę. Przyznał, że zależało mu na wydaniu w wersji papierowej, żeby po wspomnienia mogły sięgnąć osoby starsze, które nie posługują się na co dzień komputerem. Przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki grantowi ze starostwa powiatowego oraz wpłatom osób, które odpowiedziały na apel „Wspólnej Ziemi” o przekazywanie pieniędzy na wydanie publikacji. Byli to darczyńcy zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Patronat nad akcją sprawowali: tygodnik „Czas Chojnic”, portal Chojnice24.pl oraz portal historyczny historykon.com.

Książka ukazała się w nakładzie 300 egzemplarzy. Jak zapewnił prelegent, egzemplarze trafią do darczyńców oraz wszystkich bibliotek. – Ja się cieszę, że mamy taki dwupak. Jest wersja papierowa, preferowana przez wiele osób, ale i internetowa, która umożliwia przeczytanie jej również za oceanem – mówił. Radosław Sawicki zdradził niektóre treści z książki „Zaufaj mi, przeżyjesz”, zachęcając do lektury. Mówił także o historii TOW „Gryf Pomorski”, o której Dominik Stoltman również wspominał. W tym miejscu nawiązał do książki Andrzeja Gąsiorowskiego i Krzysztofa Steyera „Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski”.

Następnie rozwinęła się dyskusja dotycząca niektórych faktów z historii „Gryfa Pomorskiego”. Głos zabrał m.in. Mariusz Brunka, który zwrócił uwagę, że wspomnienia Dominika Stoltmana pokazują losy wojenne mieszkańców Pomorza, często niezrozumiałe przez mieszkańców środkowej Polski czy Śląska. Na zakończenie każdy mógł wziąć egzemplarz książki i porozmawiać z inicjatorem jej wydania.