Warsztaty dla przedszkolaków

W Oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w piątek 15 października 2010 roku odbyły się warsztaty dla dzieci, które prowadziła Anna Franek z Pracowni „Pod błękitnym drzewem” w Gdańsku, współautorka wraz z Marzeną Riegel trzech książek, m.in. o twórczych zabawach dla dzieci i o wykonywaniu zabawek szydełkiem.

Warsztaty odbyły się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Były to zajęcia na podstawie autorskiego program Pracowni „Pod błękitnym drzewem” zatytułowanego „Dziecko twórcą i autorem książki”. Zajęcia skierowane były do najmłodszych. Wzięło w nich udział jedenaścioro dzieci w wieku 4-5 lat z punktu przedszkolnego „Baśniowa kraina” w Chojnicach. Dla maluchów było mnóstwo atrakcji. Najpierw smok, wykonany z włóczki na szydełku, znalazł na jednym z bibliotecznych regałów książeczkę „Mały teatrzyk”, a potem dzieci obejrzały teatrzyk o zwierzątkach przygotowujących się do zimy. Kukiełki były także wykonane szydełkiem. Potem była zabawa ruchowa i twórcze zajęcie – wykonywanie książeczek o owocach jesieni. Jak wykonać książeczkę instruowała Anna Franek, a pomagała Marzena Riegel. Dzieciom pomagały także wychowawczyni z punktu przedszkolnego Agnieszka Dobek oraz bibliotekarki Oddziału dla dzieci MBP. Przedszkolaki znakomicie się bawiły i na pamiątkę zabrały wykonane książeczki. Prowadzącej warsztaty w podziękowaniu sprezentowały wykonany wcześniej obrazek.

Jak mówi Anna Franek, warsztaty w ramach programu „Dziecko twórcą i autorem książki” to twórcze i wyciszające zajęcia, podczas których dzieci stają się autorami książeczek na miarę swoich możliwości rozwojowych. Zajęcia służą także rozwojowi sprawności manualnych i wyobraźni.