Warsztaty filozoficzne dla dzieci „Czy przyjaźń to łatwa rzecz?”

W poniedziałek 26 lutego 2018 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się warsztaty filozoficzne będące nawiązaniem do Chojnickich Dni Tischnerowskich. Tradycyjnie poprowadziła je Ewa Drzazgowska.

Pani Ewa jest tłumaczką, filozofem, autorką projektów „Ćwiczenia z myślenia” i „Polubić myślenie?”, pomysłodawczynią projektu „Chojnice Magiczne”. Od wielu lat jest serdecznym przyjacielem oddziału, gdzie wielokrotnie prowadziła zajęcia dla małych czytelników.

Pierwsze spotkanie pn. „Czy przyjaźń to łatwa rzecz?” dotyczyło właśnie tego zagadnienia. Uczestniczki spotkania ustaliły, czym jest przyjaźń i kim jest przyjaciel w odróżnieniu od kolegi. Nie wystarczy kogoś poznać, by ta osoba stała się przyjacielem. Potrzebne jest zaufanie płynące z dwóch stron. Następnie prowadząca przedstawiła rozważania na temat przyjaźni, które snuli przed wiekami Arystoteles i Cyceron. W dalszej części spotkania dziewczęta w dwóch grupach rysowały komiksy przedstawiające scenki zaprzyjaźniania się. By podsumować zajęcia pani Ewa przeczytała fragment opowiadania autorstwa Wojciecha Cesarza pt. „Sztuka programowania” ze zbioru „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Kolejne spotkania filozoficzne planowane są w poniedziałki 12 i 26 marca oraz 16 kwietnia od godziny 16.00 do 17.15, pokój nr 112. Zapisy u bibliotekarek oddziału. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń. Bardzo prosimy o wcześniejsze informowanie o rezygnacji z udziału w zajęciach, gdyż dzięki temu będzie mogło wziąć w nich udział inne dziecko. Nieobecność na pierwszym spotkaniu nie wyklucza uczestnictwa w kolejnych warsztatach.

Organizatorem warsztatów filozoficznych jest Urząd Miejski w Chojnicach, a partnerami Międzynarodowe Towarzystwo Ferdinanda Ebnera, Fundacja Zarzewie, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach oraz Wydawnictwo Prószyński i S-ka.