Wieczór poetycki w Czytelni

Wieczór poetycki z udziałem poetów z Grupy Poetyckiej „Opal” ze Szczecinka odbył się w piątek 22 października 2010 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Można było posłuchać wierszy Krystyny Mazur, Piotra Prokopiaka, Liliany Prokopiak i Barbary Filipowskiej. Organizatorem wieczoru była Grupa Poetycka „Na Oścież” wraz z biblioteką.

Zebranych przywitała poetka z Brus Małgorzata Ostrowska, która przybliżyła dorobek literacki gości ze Szczecinka i przeczytała po kilka ich wierszy. – Każdy autor czuje swoją poezję. Bardzo chcielibyśmy was usłyszeć – mówiła Małgorzata Ostrowska. Poeci po tej prezentacji stwierdzili, że woleliby już sami nie czytać, jednak przekonani przez publiczność sięgnęli po tomiki.

Recytacje przeplatała rozmowa z przybyłymi na wieczór poetycki, w tym z chojnickimi poetami i z przedstawicielami Grupy Poetyckiej „Na Oścież” – Łucją Gocek, Henrykiem Merchlem, Mirosławą Peplińską, Jackiem Studzińskim. – Ja bardzo lubię podsłuchiwać o czym ludzie rozmawiają. Najczęściej jak jadę pociągiem – mówiła Krystyna Mazur, czytając wiersz „Podsłuchane” z tomiku „Księżyc od kota silniejszy”. Liliana Prokopiak prezentowała debiutancki tomik „Wczoraj umarła kolejna topola”. – Wiersze piszę, kiedy jest mi gorzej na duszy. Ten tomik to rozliczenie z przeszłością – mówiła. Jej mąż Piotr Prokopiak ma w swoim dorobku cztery tomiki poetyckie – „Narodzeni z wiatru”, „Przedcisze”, „Pastwisko losu” i wydany w tym roku „Homo hereticus”. Jak mówił, interesuje się teologią, filozofią i historią. – Moim konikiem są bracia polscy arianie z przełomu 16 i 17 w., bo byli prześladowani. Staram się zawsze stawać po stronie prześladowanych – powiedział. Natomiast Barbara Filipowska czytała wiersze z tomików „Cień opada przed liściem” i „Obcowanie”. – Jestem z wykształcenia fizykiem i dzięki „Opalowi” zaczęłam pisać. Wiersze moje są krótkie, bo ja jestem ścisły umysł – stwierdziła.

Zebrani pytali m.in. o funkcjonowanie szczecineckiej grupy „Opal”. Założycielka grupy Krystyna Mazur poinformowała, że „Opal” powstał 10 lat temu i teraz liczy ok. 10-12 stałych członków. Poeci spotykają się raz w tygodniu, by podyskutować i czytać swoje wiersze. Jak dodała, „Opal” mobilizuje do pisania, bo jest z kim podzielić się twórczością. Z kolei dzięki Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku mogą wiersze wydawać.
Na zakończenie spotkania goście otrzymali kwiaty oraz podpisywali swoje tomiki. Wpisywali się także do pamiątkowej kroniki Czytelni.