Wykład o dialogu i kłótni podczas Bydgoskiego Festiwalu Nauki

„Jak się uczciwie pokłócić? – czyli o sztuce dialogu w małżeństwie i rodzinie” – taki był tytuł wykładu, który wygłosiła w Czytelni dr Elżbieta Okońska, wykładowca Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wykład odbył się w piątek 26 maja 2017 w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Spotkanie otworzył przedstawiciel organizatorów – Przemysław Zientkowski z Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Jak podkreślił, temat wykładu jest arcyciekawy i jak najbardziej na czasie. Prelegentka dr Elżbieta Okońska stwierdziła natomiast, że postara się mówić życiowo, nie naukowo, bo to temat życiowy i zamierza udowodnić, że istnieje coś takiego jak uczciwa kłótnia. – Dialog w małżeństwie i rodzinie to problem sprawiający wiele trudności – podkreśliła. Omówiła czynniki, które powodują, że mamy problemy z dialogiem. Jednym z nich są różnice pomiędzy kobietą i mężczyzną w postrzeganiu i pamiętaniu drobiazgów, w podzielności uwagi, sposobie mówienia, myślenia oraz wyrażania uczuć i emocji. – Jak się spotykają dwa takie skrajne bieguny, to często dochodzi do nieporozumień – zauważyła. Omówiła także znaczenie intencji komunikacyjnej. – Ile powstaje nieporozumień, jeśli my niewłaściwie odczytujemy intencje komunikacyjne drugiej osoby – zauważyła.

Elżbieta Okońska wspomniała o płaszczyznach dialogu w małżeństwie. – Kłótnia bierze się z konfliktu, a konflikt jest nieodłącznym elementem naszego życia – mówiła. Sztuka jednak w tym, żeby do kłótni się przygotować i ją kontrolować. Trzeba też pamiętać, że w centrum uwagi zawsze ma pozostać partner, a nie problem czy własne uczucia. Z kolei to, co umożliwia skuteczną komunikację to precyzja, natychmiastowa intonacja, spójność, odsłanianie się i autentyczna obecność, gotowość wysłuchania. Na zakończenie tego interesującego wykładu słuchacze zadawali pytania. Zastanawiali się m.in. czy prawdziwego dialogu każdy może się nauczyć. Padła też konkluzja, że sztuki tej należy uczyć już od najmłodszych lat, także w szkole.

W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki w Miejskiej Bibliotece Publicznej 26 maja gościł także prof. Waldemar Kmiecikowski, wykładowca Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
logo BFN