Wykład o ikonografii marynistycznej w sztuce sakralnej

Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Chojnicach w środę 29 marca 2017 roku wysłuchali w Czytelni wykładu „Ikonografia marynistyczna w sztuce sakralnej na Pomorzu”. Prelegentem był dr hab. inż. Tadeusz Jastrzębski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Organizatorami spotkania byli Uniwersytet III Wieku i Urząd Miejski w Chojnicach. Gościa przedstawił Przemysław Zientkowski z urzędu. Tadeusz Jastrzębski jest inżynierem budowy okrętów i wykładowcą uniwersyteckim. Jest także autorem wielu prac naukowych dotyczących projektowania konstrukcji statków i obiektów oceanotechnicznych. Jego najnowsza publikacja poświęcona jest natomiast motywom marynistycznym w sztuce sakralnej. Prelegent wygłosił w Chojnicach właśnie wykład na temat ikonografii marynistycznej w sztuce sakralnej kościołów rzymskokatolickich na Pomorzu. Ten wykład prezentuje podczas spotkań Uniwersytetów III Wieku, a grupa chojnicka była już 22, która miała okazję go wysłuchać.

Jak mówił Tadeusz Jastrzębski, wszystkie religie, kultury i cywilizacje miały w swoich korzeniach wodę. Także w Starym i Nowym Testamencie obecne są elementy marynistyczne, np. potop, arka Noego, przejście Izraelitów przez Morze Czerwone czy chrzest Jezusa. Prelegent zwrócił uwagę na marynistyczne symbole chrześcijańskie jak ryba, sieć rybacka czy kotwica. Morskie inspiracje widoczne są więc na sakralnych malowidłach i płaskorzeźbach, można je odnaleźć w architekturze kościołów, kształtach ołtarzy i ambon. Podczas swoich badań naukowiec obejrzał 300 świątyń na Pomorzu, od Świnoujścia po Braniewo, w których szukał motywów marynistycznych. – Niemal 50 proc. kościołów takie elementy zawiera – mówił. Na przykład w chojnickim kościele pw. Ścięcia św. Jan Chrzciciela znalazł malowidło ścienne przedstawiające łódź.

Prelegent na koniec zachęcił słuchaczy do samodzielnego poszukiwania morskich akcentów w sztuce sakralnej, gdyż nie do wszystkich kościołów udało mu się dotrzeć.