Wyniki XXII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza

Podczas XXII Chojnickiej Nocy Poetów, która odbyła się w sobotę 6 sierpnia 2016 roku rozstrzygnięty został XXII Ogólnopolski Konkurs Poetycki Jednego Wiersza, ogłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Tradycyjnie laureaci zaprezentowali na scenie nagrodzone wiersze.

Jurorami konkursu byli Maria Aulich, Irena Grabowiecka i Kazimierz Słomiński. Werdykt jury odczytała przewodnicząca gremium Maria Aulich. Na konkurs wpłynęło 219 wierszy, z czego pięć zostało zdyskwalifikowanych z powodu niezgodności z regulaminem. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
• I nagrodę za wiersz pt. „popiół”, opatrzony godłem „Styks”, otrzymał Bogdan Nowicki ze Świętochłowic;
• II nagrodę za utwór pt. „Grób Heideggera”, opatrzony godłem „Homo viator”, otrzymał Grzegorz Baczewski z Warszawy;
• III nagrodę za utwór pt. „Wspomnienie”, opatrzony godłem „Kazimierz Górski”, otrzymała Marzena Lewandowska z Kowala.
Ponadto jury przyznało 3 równorzędne wyróżnienia:
• za wiersz pt. „Pod Orłem”, opatrzony godłem „Pamięć”, którego autorem jest Marek Szczerbiński z Krakowa;
• za wiersz pt. „Iwaszkiewicz”, oznaczony godłem „Ivette”, którego autorem jest Kazimierz Rink z Tucholi;
• za wiersz pt. „Tadeusz Makowski maluje obraz Golem i dzieci (Bretania 1915)”, oznaczony godłem „Marioneto”, którego autorem jest Mariusz Tenerowicz z Leżajska.
Po odczytaniu protokołu przedstawiciele organizatorów – Anna Lipińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic i Radosław Krajewicz, dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury wręczyli nagrody i wyróżnienia. Na uroczystości obecnych było tylko dwóch laureatów, którzy nagrody odebrali w następującej kolejności: wyróżnienie Marek Szczerbiński, pierwsza nagroda Bogdan Nowicki.
Następnie zwycięzcy odczytali zebranym w Fosie Miejskiej swoje wiersze. W trakcie imprezy w namiocie MBP można było bezpłatnie otrzymać, jak co roku, pokonkursowy tomik „Odblaski nocy”, wydany przez bibliotekę.