Wystawa z okazji 25-lecia Parku Narodowego „Bory Tucholskie”

Park Narodowy „Bory Tucholskie” 1 lipca 2021 roku będzie obchodził 25-lecie utworzenia. W związku z tym jubileuszem w Czytelni MBP można do końca lipca oglądać wystawę „Zieleń jest kolorem, z którego powstaje piękno świata”.

Ekspozycja składa się z pięciu gablot. W pierwszej pojawiły się ogólne informacje o parku: data utworzenia, położenie, powierzchnia, adres siedziby, jednostki pomocnicze, nazwisko dyrektora, a także logo i historia jego powstania. Dodatkowo znajduje się tam także mapa, która przystosowana jest dla osób niewidomych i niedowidzących. Informacje w gablocie są także wzbogacone książkami o Parku Narodowym „Bory Tucholskie”.

Dwie kolejne gabloty zawierają wiadomości o ścieżkach dydaktycznych znajdujących się w obrębie parku. Opisane są: czerwona ścieżka dydaktyczna Łąki Józefowskie, zielona ścieżka dydaktyczna wokół jeziora Wielkie Gacno, niebieska ścieżka dydaktyczna Piła Młyn oraz botaniczna ścieżka dydaktyczna. Przy informacjach o każdej z nich znajduje się jej mapa oraz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania. Poza tym na wystawie można też zobaczyć publikacje poświęcone tym szlakom, w tym teczkę skierowaną do dzieci dotyczącą botanicznej ścieżki. Poza biuletynem informacyjnym znajdują się w niej również pocztówki, puzzle, gry memo i Piotruś, a także zeszyt ćwiczeń.

W dalszej części ekspozycji pojawiły się krótkie informacje o pozostałych szlakach turystycznych, których fragmenty biegną przez teren parku narodowego. Można zobaczyć przebieg ścieżek rowerowych: czarnego szlaku Tuchola – Bachorze (115 km), niebieskiego szlaku Bydgoszcz – Chojnice (165 km) oraz tras Kaszubskiej Marszruty. Poza tym są też opisane piesze szlaki turystyczne: czarny szlak łącznikowy Drzewicz – pętla Lipnickiego (5 km), czerwony szlak kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego Chojnice – Wiele (56 km), niebieski szlak Brdy Bydgoszcz – Konarzyny (162 km), zielony szlak Strugi Siedmiu Jezior Charzykowy – Chojnice (48 km) oraz żółty szlak łącznikowy.

Wystawa uatrakcyjniona jest mapą Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w formacie A1, a także broszurami, publikacjami i pocztówkami zawierającymi informacje o parku. Ekspozycję można oglądać do końca lipca w godzinach otwarcia Czytelni. Zapraszamy!