XV Chojnicka Noc Poetów już za nami

Jubileuszowa XV Chojnicka Noc Poetów, która odbyła się 1 sierpnia 2009 roku, trwała w Fosie Miejskiej w Chojnicach ponad 8 godzin, od 18.00 do ok. 2.00. Rekordowa była także zgromadzona widownia.

Noc Poetów prowadzili Magdalena Kosobucka i Grzegorz Szlanga. Na początek ze świetnym koncertem wystąpiła Lubelska Federacja Bardów. Potem nastąpiło podsumowanie XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach, i wręczenie nagród.
Protokół jury odczytał członek jury Jerzy Suchanek, zastępując chorego przewodniczącego gremium Zbigniewa Joachimiaka. Spośród laureatów zaprezentowali się Czesław Markiewicz z Zielonej Góry i Kazimierz Rink z Tucholi.

Gośćmi Nocy byli znakomici aktorzy – Wojciech Siemion, Henryk Talar i Artur Barciś, którzy nie tylko recytowali poezję, ale też bawili żartami i wesołymi tekstami. Wojciech Siemion grał z publicznością w karty. Henryk Talar odczytał m.in. wiersze chojnickiej poetki Łucji Gocek i zaprezentował żartobliwy tekst o Zbyszku – wielbicielu kobiet, dedykując go Zbigniewowi Buławie, pracownikowi Urzędu Miejskiego w Chojnicach, organizatorowi Nocy. Z powodu choroby nie dojechał Mirosław Czyżykiewicz. Zamiast niego wystąpił Janusz Radek – aktor i piosenkarz z Krakowa, którego koncert przypadł publiczności do gustu. Swoją poezję prezentowali Maciej Mielecki, Dariusz Tomasz Lebioda, Mieczysław Wojtasik i Jerzy Suchanek, którego wiersze czytała też Alina Rzepecka. Chojnicką Noc Poetów zakończył nastrojowy koncert Grzegorza Turnaua z zespołem.

Organizatorami Chojnickiej Nocy Poetów byli: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

O XV Chojnickiej Nocy Poetów napisali:

Gazeta Pomorska link 1

Gazeta Pomorska link 2