Zajęcia biblioterapeutyczne o szpaku, który lubił czytać

W czwartek 23 maja 2019 r. po raz kolejny do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci zawitała klasa Ic integracyjna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach na zajęcia biblioterapeutyczne.

Tym razem po narysowaniu i omówieniu nastrojów uczniów, bibliotekarka zapoznała ich z książką pt. „Kajtek nie umie fruwać”. Historia dotyczyła małego szpaka, który zawsze czuł się inny, interesowały go sprawy, które innym szpakom nawet nie przychodziły do głowy. Nauczył się czytać i cały wolny czas spędzał z dziobem w książkach. W związku z tym często był obrażany i wyszydzany przez swoich kuzynów. Gdy bardzo się smucił, szedł do jedynego miejsca, w którym czuł się dobrze – tym miejscem była biblioteka. Nadszedł jednak moment, kiedy dzięki swojej wielkiej wiedzy Kajtek uratował całe szpacze stado i stał się bohaterem. Nauczył się też potem fruwać.

Po omówieniu książki bibliotekarka rozdała dzieciom wyrysowane postaci szpaków i poprosiła o pokolorowania ich według własnego uznania. Następnie trzeba było obrazek wyciąć i wskazać miejsce na dużej kartce, gdzie dany ptak miał zostać przyklejony. Kolejnym etapem pracy było pokolorowanie ziemi – narysowanie trawy i elementów z ziemią związanych – dzieci rysowały domy, bloki, drzewa, kwiaty, traktory, auta… Gdy ziemia była już ozdobiona, każdy uczestnik zajęć otrzymał pieczątkę w kształcie książki i nastąpiło stemplowanie nieba. Dzięki temu nad stadem wcześniej przyklejonych szpaków unoszą się teraz dziesiątki kolorowych książek.

Pracę wykonaną podczas tych zajęć można oglądać na korytarzu prowadzącym do oddziału dla dzieci.